Aile bağları ve cinsiyetin yüksek nitelikli göç üzerindeki etkileri: İstanbul'da görev alan akademisyenler örneği
The effects of family ties and gender on high-skilled migration: The case of academics working in Istanbul
- Tez No: 936887
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL BALTA ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Göçün temelinde bireylerin daha iyi koşullara sahip ülkelere gitme isteği yatmaktadır. Bu doğrultuda ise her yıl binlerce insan göç etmektedir. Fakat bunun yanı sıra sahip olduğu koşullardan tam anlamıyla memnun olmasa da kalmayı tercih edenler de bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında amaç, Türkiye'den son yıllarda giderek artan yüksek nitelikli göçün/beyin göçünün araştırılmasıdır. Literatürde yapılan diğer tez çalışmaları ve makaleler göz önünde bulundurularak çalışmanın çerçevesi daraltılarak literatüre katkı sağlamak amaçlanmaktadır. Aile bağları, cinsiyetin ve akademisyenlik mesleğinin göç etme/etmeme kararındaki etkisinin incelendiği bu çalışmada, klasik göç teorileri, yapı- fail ikiliği, mikro-makro ikiliği ve insaniyetçi-milliyetçi model ile konu teorik zemine oturtulmaya çalışılmıştır. Araştırma kapsamında İstanbul'da aktif olarak görev alan 12 akademisyen ile nitel araştırma yöntemi olan yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme tekniği gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında kadın-erkek, doğa bilimleri-sosyal bilimler, vakıf-devlet üniversitesi ve unvan dağılımına dikkat edilerek 30-50 yaş aralığındaki akademisyenler örnekleme dahil edilmiştir. Araştırma sonucunda ise teze başlamadan önceden ortaya koyulan argümanlar büyük ölçüde desteklenmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda ülkemizde akademisyenlik mesleğinin sahip olduğu şartlar ve aile bağları ile anlamlı ve doğrudan ilişki bulunmuştur. Cinsiyet değişkeni ile de dolaylı olarak bağlantı kurulmuştur. Katılımcıların yüksek nitelikli geriye göçünde ve göç etmemelerinde etkili olan en büyük etkinin aile bağları olduğu ortaya koyulmuştur. Göç ve akademisyenlik mesleğinin koşulları arasındaki ilişkinin anlamlı bulunmasında gelirin tatmin edici olmaması, yeterli motivasyonun sağlanamaması, imkan kısıtlılığı ve akademide niceliğin nitelikten daha fazla önemsenmesi gibi sebepler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The basis of migration is the desire of individuals to go to countries with better conditions. In this context, thousands of people migrate every year. However, there are also those who prefer to stay even though they are not fully satisfied with their conditions. The aim of this thesis is to investigate the high-quality migration/brain drain that has been increasing in recent years from Turkey. It is aimed to contribute to the literature by narrowing the scope of the study by considering other theses and articles in the literature. In this study, where the effects of family ties, gender and academic profession on the decision to migrate/not to migrate are examined, the subject is tried to be placed on a theoretical basis with classical migration theories, structure-agent duality, micro-macro duality and humanitarian-nationalist model. Within the scope of the research, semi-structured in-depth interview technique, which is a qualitative research method, was conducted with 12 academicians who actively work in Istanbul. Within the scope of the study, academicians between the ages of 30-50 were included in the sample by paying attention to the distribution of women-men, natural sciences-social sciences, foundation-state university and title. As a result of the research, the arguments put forward before starting the thesis were largely supported. As a result of the findings obtained, a significant and direct relationship was found between the conditions of the academician profession in our country and family ties. An indirect connection was also established with the gender variable. It was revealed that the biggest effect on the participants' high-quality return migration and non-migration was family ties. The reasons for the significant relationship between migration and the conditions of the academician profession are unsatisfactory income, insufficient motivation, limited opportunities and the fact that quantity is given more importance than quality in academia.