The effect of organizational cynicism on democracy culture
Örgütsel sinizmin demokrasi kültürüne etkisi
  1. Tez No: 936893
  2. Yazar: HASAN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN BEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Örgütsel sinizm, çalışan tutumları ve davranışları üzerindeki potansiyel etkisi nedeniyle örgütsel davranış ve yönetim çalışmalarında önemli bir ilgi alanı haline gelmiştir. Bu çalışma, örgütsel sinizmin işyerindeki demokrasi kültürü üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Örgütsel sinizm, genellikle karşılanmayan beklentiler ve algılanan adaletsizliklerden kaynaklanan, örgütsel uygulamalara ve liderliğe yönelik yaygın bir güvensizlik ve hayal kırıklığı duygusu ile karakterize edilebilir. Bu durum, açık iletişim, katılım ve ortak karar alma gibi özelliklerle tanımlanan demokratik bir kültürün geliştirilmesini önemli ölçüde zorlaştırmaktadır. Literatür taraması aracılığıyla araştırma, katılımcıların örgütteki sinizm ve demokratik katılım deneyimleri ve algıları hakkında zengin veri toplamaktadır. Araştırmada incelenen ana temalar arasında sinizmin kökenleri, günlük işyeri etkileşimlerindeki tezahürleri ve katılımcı uygulamalar üzerindeki etkisi yer almaktadır. Çalışma, sinizme katkıda bulunan altta yatan faktörleri ve işyerindeki genel demokrasi kültürünü nasıl etkilediğini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma sonucunda, örgütsel sinizmin güven ortamını zayıflatarak demokratik ilkelere önemli ölçüde zarar verdiğini, çalışan katılımını azalttığını ve işbirlikçi karar alımını sınırladığını ortaya koymaktadır. Bulgular, liderlerin iletişim tarzlarının ve algılanan şeffaflığın, çalışanlar arasında sinizm duygularını artırmada veya azaltmada kritik bir rol oynadığını göstermektedir. Bu çalışma, demokratik bir kültürün geliştirilmesine yönelik kurumsal müdahalelere duyulan acil ihtiyacı vurgulamaktadır. Öneriler arasında şeffaf iletişimin teşvik edilmesi, kapsayıcı karar alma süreçlerinin uygulanması ve çalışanların endişelerinin aktif olarak dinlenmesi yer almaktadır. Kurumlar sinizmin köklerini ele alarak güveni artırabilir, katılımı teşvik edebilir ve nihayetinde demokratik kültürlerini güçlendirebilirler.
Özet (Çeviri)
Organizational cynicism has become a significant area of interest in organizational behavior and management studies due to its potential impact on employee attitudes and behaviors. This study explores organizational cynicism's effect on democratic culture within the workplace. Organizational cynicism may be characterized by a pervasive sense of distrust and disappointment toward organizational practices and leadership, often stemming from unmet expectations and perceived injustices. It poses significant challenges to fostering a democratic culture characterized by open communication, participation, and shared decision-making. This study gathers data from literature regarding participants' experiences and perceptions of cynicism and democratic engagement within their organizations. Key themes explored include the origins of cynicism, its manifestations in everyday workplace interactions, and its impact on participatory practices. The study aims to uncover the underlying factors contributing to cynicism and how it influences the overall culture of democracy in the workplace. The analysis reveals that organizational cynicism significantly undermines democratic principles by creating an atmosphere of distrust, reducing employee engagement, and limiting collaborative decision-making. The findings indicate that leaders' communication styles and perceived transparency play crucial roles in either exacerbating or alleviating feelings of cynicism among employees. This study highlights the urgent need for organizational interventions to cultivate a democratic culture. Recommendations include fostering transparent communication, implementing inclusive decision-making processes, and actively listening to employee concerns. By addressing the roots of cynicism, organizations can enhance trust, promote engagement, and ultimately strengthen their democratic culture.