Mindfulness temelli arabuluculuk
Mindfulness based mediation
  1. Tez No: 936892
  2. Yazar: OYA ÖZHAN AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN SOMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Hukuk, insanlık tarihi boyunca adaletin sağlanmasından sorumlu bir bilim dalıdır. Ancak hukukun gerek normatif yapısı, gerekse yıllar içinde oluşmuş rekabetçi kültürü, günümüzde insanların adalet ihtiyacını tam olarak karşılamakta yetersiz kalmaktadır. Genel olarak hukuk sistemlerinde yerleşik kazan-kaybet anlayışı ile insan psikolojisini dışlayan katı yapı, sistemi bazı açılardan duyarsız kılmaktadır. Hukuk profesyonellerinin ve adalet arayışı içindeki bireylerin psikolojik strese maruz kalması, sistemin gölge yanlarını oluşturmaktadır. Bu durum, alternatif uyuşmazlık çözüm yollarına olan ilgiyi artırmış ve hukukta daha bütüncül ve duyarlı yaklaşımlara duyulan ihtiyacın fark edilmesini sağlamıştır. Bilinçli farkındalık (mindfulness) yaklaşımı, başta sağlık, psikoloji, iyi-oluş, eğitim, işyeri uygulamaları, iletişim vb. alanlarla olmak üzere, birçok alanda olumlu ve etkili sonuçlar vermektedir. Mindfulness kavramı, Doğu'nun zihni gözlemleme ve meditasyon deneyimine dayalı binlerce yıllık bilgelik geleneğinden doğmuş ve bugün Batı'nın bilimi ile harmanlanarak bilimsel bir temele oturmuştur. Bu bütüncül yaklaşım, hukuk uygulamalarında daha bilinçli, daha duyarlı ve dönüştürücü etki bırakma gücüne sahiptir. Yapılan bilimsel araştırmalar, mindfulness uygulamalarının stres yönetimi, duyguların düzenlenmesi, empati, işbirliği, etik davranış, dikkat gelişimi ve bilişsel esneklik gibi birçok konuda olumlu etkilerinin olduğunu doğrulamıştır. Bu yaklaşımın ayrıca, genel olarak hukukçular ve özellikle işbirliğine yönelik çözümleri destekleyen arabulucular açsından, oldukça faydalı sonuçlar doğurma potansiyeli bulunmaktadır. Mindfulness'ın hukuk alanına entegrasyonu, başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere Avrupa'da birçok ülkede üzerinde çalışılan ve olumlu sonuçları kaydedilen bir konudur. Bu kapsamda, prestijli üniversitelerin hukuk fakültelerinde mindfulness temelli eğitim modüllerine yer vermek, hukukçulara yönelik eğitim ve seminerler düzenlemek, yapılan çalışmalar arasındadır. Ancak Türkiye'de bu konuda sınırlı çalışmalar bulunmaktadır, bu tez çalışması ile bu eksikliğin giderilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The science of Law was responsible of ensuring justice throughout human history. However, both the normative structure of the law and the competitive culture that has developed over the years are insufficient to fully meet society's need for justice today. In general, the entrenched win-lose mentality embedded in legal systems and the rigid structure that often excludes human psychology constitute the insensitive aspects of the system. The exposure of legal professionals and individuals seeking justice to psychological stress constitutes the shadow side of the system. This situation has increased the interest in alternative dispute resolution methods and has led to the recognition of the need for more holistic and sensitive approaches in legal practice. The mindfulness approach which has yielded positive and effective results in many areas, especially in health, psychology, well-being, education, workplace practices, communication, etc. also holds significant potential for transforming legal practices in a holistic sense. The concept of mindfulness, rooted in the ancient wisdom traditions of the East based on meditation and introspection, has been blended with the science of the West today. This holistic approach has the power to create greater awareness, sensitivity, and transformative impact in legal applications. Scientific research has confirmed that mindfulness practices have positive effects on many issues such as stress management, emotional regulation, empathy, cooperation, ethical awareness, attention development and cognitive flexibility. This approach also has the potential to be very beneficial for legal professionals in general and mediators who support collaborative solutions in particular. The integration of mindfulness into the field of law is a subject that has been studied in particularly in the United States and many countries in Europe, and has recorded positive results. In this context, including mindfulness-based training modules in law faculties of prestigious universities and organizing training and seminars for legal professionals are among the studies carried out. However, there are limited studies on this subject in Turkey, and this thesis aims to to address this gap in the literature.