The mediating role of organizational cynicism perceived by employees on the effect on applied managerial power sources on the intention to quit
Uygulanan yönetsel güç kaynaklarının işten ayrılma niyeti üzerine etkisinde çalışanların örgütsel sinizm algılarının aracılık rolü
- Tez No: 794091
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKUT AKKARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmada; beş yıldızlı otel işletmeciliği yöneticilerinin uyguladığı yönetsel güç kaynaklarının, işten ayrılma niyeti üzerine olan etkisinde çalışanların örgütsel sinizm algılarının aracılık rolü tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın araştırma evreni İstanbul ilinde bulunan beş yıldızlı otel işletmeleridir. Araştırmanın örneklemi, bu işletmelerde çalışanlar arasından rastgele örneklem yöntemiyle belirlenen 272 otel çalışanından oluşmakta olup araştırmada anket yönteminden faydalanılmıştır. Veriler yüz yüze ve online anket yöntemiyle toplanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS isimli istatistik programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Bu kapsamda değişkenler arasındaki ilişkileri tespit etmek için korelasyon analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda; yönetsel güç kaynaklarının, örgütsel sinizm ve işten ayrılma niyeti ile arasında negatif yönlü ve anlamlı ilişki bulunmuştur. Örgütsel sinizm ile işten ayrılma niyeti arasında ise pozitif yönlü ve anlamlı ilişki bulunmuştur. Değişkenlerin birbirine etkisine bakmak için ise regresyon analizi yapılmıştır. Bu analiz sonucunda; yönetsel güç kaynaklarının, işten ayrılma niyeti ve örgütsel sinizm üzerinde negatif yönlü ve anlamlı etkisinin olduğu görülmüştür. Örgütsel sinizmin işten ayrılma niyeti üzerinde ise pozitif yönlü ve anlamlı etkisinin olduğu saptanmıştır. Uygulanan yönetsel güç kaynaklarının işten ayrılma niyeti üzerine etkisinde çalışanların örgütsel sinizm algılarının aracılık rolünün tespiti için ise Sobel testi uygulanmıştır. Analiz sonucuna göre yönetsel güç kaynaklarının işten ayrılma niyeti üzerine etkisinde örgütsel sinizmin aracılık rolünün anlamlı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was tried to determine the mediating role of organizational cynicism perceptions of employees in the effect of managerial power sources applied by five-star hotel management managers on their intention to leave. The research universe of the study is the five-star hotel businesses in Istanbul. The sample of the research consists of 272 hotel employees determined by random sampling method among the employees in these enterprises, and the survey method was used in the research. Data were collected by face-to- face and online survey method. The data obtained as a result of the research were analyzed through the statistical program called SPSS. In this context, correlation analysis was performed to determine the relationships between the variables. As a result of the analysis; a negative and significant relationship was found between managerial power sources, organizational cynicism and turnover intention. A positive and significant relationship was found between organizational cynicism and turnover intention. Regression analysis was performed to look at the effects of variables on each other. As a result of this analysis; it has been seen that managerial power sources have a negative and significant effect on turnover intention and organizational cynicism. It was determined that organizational cynicism had a positive and significant effect on intention to leave. The Sobel test was applied to determine the mediating role of organizational cynicism perceptions of employees in the effect of applied managerial power sources on their intention to leave. According to the results of the analysis, it was determined that the mediating role of organizational cynicism was significant in the effect of managerial power sources on turnover intention.