Karotis arter hastalıklarında agatston kalsiyum skoru ile karotis darlık düzeyi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the agatston calcium score and the level of carotid stenosis in carotid artery diseases
- Tez No: 936899
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK EMRE TOPRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda karotis arter hastalığı ilişkili klinik bulgularla başvuran hastaların beyin boyun karotis arter bilgisayarlı tomografi anjiyografi kesitlerinden elde edilecek olan Agatston kalsiyum skoru ile karotis arter darlık derecesi (NASCET), klinik ve demografik özelliklerin ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya, Ocak 2022– Eylül 2024 tarihleri arasında İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Kliniği'ne başvuran 18 yaş üstü,iskemik inme veya karotis arter hastalığı tanısı almış ve BT anjiyografi ile değerlendirilen 102 hasta dahil edildi. Hastaların demografik ve klinik özellikleri laboratuvar ve radyolojik bulguları retrospektif olarak değerlendirildi. Tüm hastaların BT anjiografi incelemelerinde Agatston kalsiyum skoru ve Karotis arter darlık seviyesi NASCET kriterlerine göre hesaplandı ve elde edilen tüm veriler istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
AIM: Our study aimed to evaluate the relationship between the Agatston calcium score obtained from brain neck carotid artery computed tomography angiography sections of patients presenting with clinical findings related to carotid artery disease and the degree of carotid artery stenosis (NASCET), clinical and demographic characteristics. MATERIALS AND METHODS: The study included 102 patients over the age of 18 who were admitted to the Neurology Clinic of Istanbul Education and Research Hospital between January 2022 and September 2024, diagnosed with ischemic stroke or carotid artery disease and evaluated with CT angiography. The demographic and clinical characteristics, laboratory and radiological findings of the patients were evaluated retrospectively. In the CT angiography examinations of all patients, the Agatston calcium score and the level of carotid artery stenosis were calculated according to the NASCET criteria and all obtained data were evaluated statistically.