Viral içerik unsurları üzerine bir nöropazarlama araştırması:'Sludge content (Çamur içerik)' örneği
A neuromarketing study on viral content elements:The example of 'sludge content'
- Tez No: 936908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nöropazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmada, karma yöntem kullanılmış ve araştırma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın birinci aşamasında, biyometrik veri toplama yöntemlerinden elektrodermal deri iletkenliği ölçümü (GSR) tekniği kullanılarak elde edilen veriler eş zamanlı olarak izlenmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma, İstanbul'da yaşayan, yaş, cinsiyet, meslek ve gelir düzeyi gibi demografik özellikler açısından farklı gruplardan oluşan toplam 29 kişi (19 kadın, 10 erkek) ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, gönülülük esasına göre belirlenmiş ve çalışmadan önce kendilerine detaylı bilgilendirme yapılmıştır. Elektrodermal deri iletkenliği ölçümü (GSR) tekniği sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar katılımcılara aktarılmıştır. Araştırmanın ikinci kısmında, deneyden çıkan katılımcıların yaş, cinsiyet ve en çok kullandıkları sosyal medya platformunu belirtmeleri istenmiştir. Araştırma sürecinde, her bir katılımcıya kişisel bilgileri içeren gönüllü katılım beyanı formu doldurtulmuş ve çalışma laboratuvar ortamında gerçekleştirilmiştir. Videoların izletilmesi sırasında, görüntüler arasına 3 saniyelik beyaz fon eklenmiş ve bu sayede katılımcıların dinlenmesi ve algılarının tazelenmesi sağlanmıştır. Bu yöntem ve uygulamalar sonucunda elde edilen bulgular, video çeşitlerinin katılımcılar üzerindeki fizyolojik ve algısal etkilerini değerlendirmek için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a mixed-method approach was employed, and the research was conducted in two stages. In the first stage, data collected through one of the biometric data collection methods, the electrodermal skin conductance measurement (GSR) technique, was monitored and interpreted in real time. The research was carried out with a total of 29 participants (19 women and 10 men) residing in Istanbul, selected from various demographic groups based on age, gender, occupation, and income level. Participants were recruited on a voluntary basis and provided with detailed information about the study prior to participation. The necessary guidelines regarding the electrodermal skin conductance measurement (GSR) procedure were conveyed to the participants. In the second part of the study, participants exiting the experiment were asked to indicate their age, gender, and the social media platform they use most frequently. During the research process, each participant filled out a voluntary consent form containing their personal information, and the study was conducted in a laboratory environment. A 3-second white screen was inserted between the video segments during the viewing sessions to allow participants to rest and refresh their attention. The findings obtained through these methods and applications were used to evaluate the physiological and perceptual effects of the video variations on the participants.