Balistik kuvvet antrenmanlarında kan akışı kısıtlaması genç boksörlerde kas kuvvetini ve vuruş darbe kuvvetini artırır
Blood flow restriction in ballistic strength training increases muscle strength and impact force i̇n young boxers
  1. Tez No: 936907
  2. Yazar: BURAK GÖNÜLTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAİK VURAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Sağlık Eğitimi, Spor, Physiology, Health Education, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kan akışı kısıtlama (KAK) yöntemiyle uygulanan balistik kuvvet antrenmanlarının boks sporcularında kuvvet gelişimi ve branşa özgü performans parametreleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Özellikle, alt ve üst ekstremite kas kuvvetlerinin yumruk vuruş gücüne katkıları ve bu yöntemin diğer geleneksel antrenman prensiplerine kıyasla sağladığı potansiyel faydalar araştırılmaktadır. Yöntem: Tam deneysel modele sahip bu kesitsel çalışma, 15 erkek boksörün katılımıyla gerçekleştirilmiştir (Deney grubu: n=8, yaş: 17±53 yıl, boy: 178±10 cm, vücut kütlesi: 73±14 kg; Kontrol grubu: n=7, yaş: 17±53 yıl, boy: 176±4 cm, vücut kütlesi: 70±6 kg). Deney grubuna KAK yöntemi ile balistik kuvvet antrenmanları uygulanırken, kontrol grubu herhangi bir ek müdahaleye tabi tutulmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The objective of this study is to examine the effects of ballistic strength training applied through the blood flow restriction (BFR) method on strength development and sport-specific performance parameters in boxers. Specifically, this research investigates the contributions of lower and upper extremity muscle strength to punching power, as well as the potential advantages of this method in comparison to traditional training principles. Method: This cross-sectional study, designed with a full experimental model, was conducted with the participation of 15 male boxers (Experimental group: n=8, age: 17±0.53 years, height: 178±10 cm, body mass: 73±14 kg; Control group: n=7, age: 17±0.53 years, height: 176±4 cm, body mass: 70±6 kg). The experimental group underwent ballistic strength training utilizing the BFR method, while the control group did not receive any additional intervention.