Varlık dergisinin dosya konuları üzerine bir inceleme (s.1201-1250)
An investigation on monthly themes of the Varlık magazine (I.1201-1250)
  1. Tez No: 936909
  2. Yazar: HAYATİ NACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Edebiyat dergilerine toplumun sanatını, kültürünü, tarihini yansıtan aynalar gözüyle bakılabilir. Üstlendikleri misyonla bir okula benzetilirler. Bunlardan ilk akla gelenlerden biri 1933'te yayın hayatına başlayan Varlık dergisidir. Varlık, Cumhuriyet'in aydınlattığı yolda kurucusu Yaşar Nabi Nayır ve onun ardından kızı Filiz Nayır sorumluluğunda günümüze değin var olmayı başarmıştır. Zamanla içeriği ve biçimi değişen dergi“sanat ve fikir mecmuası”,“milliyetçi ve memleketçi fikir mecmuası”,“sanat ve fikir dergisi”,“edebiyat ve sanat dergisi”ve son olarak da“edebiyat ve kültür dergisi”kimlikleriyle öne çıkmış ve bu minvalde konular işlemiştir. Yaşar Nabi Nayır sonrasında derginin her sayısında bir dosya konusu işlenmeye başlar. Tezde henüz çalışılmamış bu dönemi ve dosya konularını irdelemek amaçlandı. Bu kapsamda toplumsal olaylar bakımından canlı geçen 2007-2011 yıllarının üzerinde duruldu, Varlık dergisinin 1201-1250. sayılarının dosya konuları ve ilgili yazıları ele alındı. Elde edilen veriler ve varılan sonuçlar ortaya konarak Varlık dergisi özelinde dosya konularının belirlenmesi, işlenen konular, ilgili yazılar, gündemin dergilere yansımaları gibi başlıklar tartışmaya açıldı. Fikir ayrılıklarının yaşandığı cumhurbaşkanlığı seçimleriyle başlayan bu aralıkta siyasi tartışmalar, güncel olaylar, darbeler, yıl dönümleri, akademik çalışmalar, azınlık meseleleri, modernizm, kadın hakları, şiir, roman, öykü, folklor ve edebiyat bağlamında dosyalar öne çıkar. Ayrıca Ahmet Oktay, Cahit Külebi, Cahit Sıtkı Tarancı, Yahya Kemal Beyatlı, Nâzım Hikmet odağa alınarak incelenir.
Özet (Çeviri)
Literary magazines can be viewed as mirrors reflecting the art, culture, and history of society. They are likened to a school in terms of the mission they undertake. One of the first that comes to mind is the Varlık magazine that started publication in 1933. Varlık has managed to survive until today on the path illuminated by the Republic, under the responsibility of its founder Yaşar Nabi Nayır and his daughter Filiz Nayır. The magazine, whose content and format changed over time, stood out with the identities of“art and idea magazine”,“nationalist and patriotic idea magazine”,“art and idea magazine”,“literature and art magazine”and finally“literature and culture magazine”and covered topics in this vein. After Yaşar Nabi Nayır, a new topic began to be covered in each issue of the magazine. In this thesis, it was aimed to examine this period and file topics that have not been studied. In this context, the years 2007-2011, which were active in terms of social events, were emphasized and the file topics and releated articles in the 1201-1250th issues of the Varlık magazine were discussed. By presenting the obtained data and results, issues such as determining the file topics specifically for Varlık magazine, which topics were covered, related articles, and reflections of the agenda on the magazines were opened to discussion. In this interval, which begins with the presidential election in which there are disagreements, files on political debates, current events, coups, anniversaries, academic studies, minority events, modernism, women's rights, poetry, novels, stories, folklore and literature come to fore. Additionally Ahmet Oktay, Cahit Külebi, Cahit Sıtkı Tarancı, Yahya Kemal Beyatlı, Nâzım Hikmet are examined with a focus on.