AK parti dönemi Türkiye Cumhuriyeti ile ABD ilişkileri: Güvenlik odaklı ortaklıktan ayrışmaya (2002-2020)
Relations between the Republic of Türkiye and the US during the AK party period: From security-oriented partnership to separation (2002-2020)
- Tez No: 936919
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ SAMİR MERDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez, Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasındaki ilişkilerin Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) döneminde stratejik ortaklıktan stratejik ayrışmaya gitmesinin nedenlerini incelemektedir. Tezde, AK Parti hükûmeti döneminde ikili ilişkilerin stratejik ortaklıktan çeşitli konularda karşıtlığa dönüşmesinin nedenlerinin incelenmesi çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Tezde elde edilen bulgular, bölgesel ve küresel gelişmeler olduğu kadar her iki ülkedeki iç politik gelişmelerin ikili ilişkilerin gelişimini olumsuz etkileyen temel faktörler olduğunu göstermektedir. Buradan yola çıkarak tezde, hem bölgesel ve küresel gelişmelerin hem de ABD ve Türkiye'deki iç siyasal gelişmelerin devam etmesi hâlinde ikili ilişkilerin olumsuz seyredeceği ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the reasons why the relations between Türkiye and the United States (US) went from strategic partnership to strategic decoupling during the Justice and Development Party (Adalet ve Kalkınma Partisi-AK Party) period. In the thesis, the purpose of the study is to examine the reasons for the transformation of bilateral relations from strategic partnership to opposition on various issues during the AK Party government period. The findings obtained in the thesis show that regional and global developments, as well as domestic political developments in both countries, are the main factors that negatively affect the development of bilateral relations. Based on this, it is suggested in the thesis that bilateral relations will take a negative course if both regional and global developments and domestic political developments in the US and Türkiye continue.