Seçmeli din derslerinin ortaöğretim öğrencilerinin din algısı üzerindeki etkisi (Hakkari ili örneği)
The effect of elective religious courses on secondary school students' perception of religion (Hakkari province case)
  1. Tez No: 936920
  2. Yazar: BUKET BUGUTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN DODURGALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, seçmeli din derslerinin ortaöğretim öğrencilerinin din algısı üzerindeki etkilerini incelemektedir. Araştırmanın amacı, seçmeli din derslerinin ortaöğretim öğrencilerinin din algısı üzerindeki etkisini değerlendirmek ve bu etkilerin yanı sıra, bu dersleri seçen öğrencilerin ebeveynlerinin eğitim seviyesinin hangi düzeyde yoğunlaştığını belirlemektir. Ayrıca, seçmeli din derslerinin öğrencilerin din algıları üzerindeki etkisini saptamak ve bu derslerde edinilen bilgilerin öğrencilerin günlük hayatta karşılaştıkları problemleri çözmede kullanıp kullanmadıklarını belirlemek de araştırmanın amaçları arasındadır. Bu araştırma, nicel araştırma yöntem ve teknikleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında, seçmeli din derslerini tercih eden 200 öğrenciye anket uygulanmıştır. Ancak iki öğrencinin bazı soruları cevapsız bırakması nedeniyle, değerlendirmeye 108 kız ve 90 erkek olmak üzere toplamda 198 öğrenci dahil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmada, öğrencilerin seçmiş oldukları dersler (Hz. Muhammed'in Hayatı, Kuran-ı Kerim, Temel Dini Bilgiler), okudukları okul türü, sınıf seviyeleri, yaşları ile velilerinin eğitim ve gelir düzeyleri incelenmiştir. Araştırma anketimizdeki değişkenlerin normal dağılıma uyup uymadığı Kolmogorov-Smirnov testi ile incelenmiştir. Elde edilen Kolmogorov-Smirnov sonuçlarına göre verilerin normallik varsayımını sağlamadığı görülmüş olup verilerin analizinde nonparametrik testler kullanılmış ve değişkenler medyan, minimum, maksimum değerleri ile verilmiştir. İki grup arasındaki farkların analizinde“Mann Whitney U”, 3 veya daha fazla grup arasındaki farkların analizinde ise“Kruskal Wallis H”testi kullanılmıştır. Kategorik değişkenler ise iv frekans ve yüzde değerleri ile verilmiş olup karşılaştırmalarında Pearson Ki-Kare analizinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular seçmeli din derslerinin öğrencilerin din algısı üzerinde etkili olduğunu göstermiştir. Öyle ki bu dersleri tercih eden öğrenciler derste öğrendikleri bilgileri içselleştirerek günlük hayatta karşılaştıkları sorunlara çözüm üretmekte ve öğrendikleri bilgileri arkadaş ortamlarında paylaşarak sosyal çevrelerini genişletmektedirler. Bunların yanı sıra çalışmamızda seçmeli din derslerinin katılımcıların günlük hayat ve kişisel gelişim, din bilgisi ve manevi gelişim ve din algısı üzerindeki etki düzeyi katılımcıların okuldaki sınıf seviyelerine göre farklılık görülmemiştir. Bu durumu ders içeriklerinin ve sunum biçimlerinin benzer olmasına bağlayabiliriz. Doğrudan dersi seçen öğrencilerden elde edilen bu bilgiler ışığında öğrenci merkezli veya farklı öğrenme düzeylerine göre uyarlanmış bir müfredat ve öğretim materyallerinin geliştirilmesi ile derslerin etkisinin sınıf düzeyine göre farklılaşması sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of elective religion courses on secondary school students' perception of religion. The aim of the research is to evaluate the impact of elective religion courses on secondary school students' perception of religion and to determine the level of education level of the parents of the students who choose these courses. In addition, the aims of the research are to determine the effect of elective religion courses on students' perceptions of religion and to determine whether the information obtained in these courses is used by students to solve the problems they encounter in daily life. This research was conducted using quantitative research methods and techniques. Within the scope of the research, a survey was administered to 200 students who preferred elective religion courses. However, since two students left some questions unanswered, a total of 198 students, 108 girls and 90 boys, were included in the evaluation. Survey method was used as data collection tool. In this study, the courses chosen by the students (Life of Prophet Muhammad, Holy Quran, Basic Religious Knowledge), the type of school they attended, their grade levels, their ages, and their parents' education and income levels were examined. The Kolmogorov-Smirnov test was used to examine whether the variables in our research survey were normally distributed. According to the Kolmogorov-Smirnov results, it was seen that the data did not meet the normality assumption, and nonparametric tests were used in the analysis of the data, and the variables were given with median, minimum, and maximum values. The“Mann Whitney U”test was used in the analysis of differences between two groups, and the“Kruskal Wallis H”test was used in the analysis of differences between 3 or more groups. Categorical variables were given with frequency and percentage values, and vi Pearson Chi-Square analysis was used in their comparisons. The findings obtained as a result of the research show that elective religion courses have an effect on students' perception of religion. In fact, students who choose these courses internalize the information they learn in the course, produce solutions to the problems they encounter in daily life, and expand their social circles by sharing the information they learn with their friends. In addition, in our study, the level of effect of elective religion courses on the daily life and personal development, religious knowledge and spiritual development, and religious perception of the participants did not differ according to the grade levels of the participants at school. We can attribute this situation to the similarity of course content and presentation formats. In the light of this information obtained directly from students who choose the course, the effects of the courses can be differentiated according to the class level by developing a curriculum and teaching materials that are student-centered or adapted to different learning levels.