KOAH'ta inhaler tedavi uyumu ile kognitif fonksiyon ilişkisi
The relationship between inhaler treatment adherence and cognitive function in patients with COPD
  1. Tez No: 936986
  2. Yazar: GÜLNİHAL SEBİHA DARÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN PINAR YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Giriş-Amaç: İnhaler cihazların hatalı kullanımı sık görülmektedir. Çalışmamızın amacı, kronik obstrüktif akciğer hastalığında (KOAH) inhaler teknik hata, uyum, memnuniyet bileşenlerinden oluşan tedavi uyumu parametreleri ile kognitif fonksiyonlar arasındaki ilişkiyi incelemek ve eğitimin katkısını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 40-80 yaş arası stabil KOAH hastaları dahil edilmiştir. Hastalara inhaler cihaz eğitimi verilip başlangıç (1. Vizit) ve 4-6 ay sonraki kontrolde (2. Vizit) CAT, mMRC, inhaler ilaç kullanma beceri çizelgesi, MGL (Morisky Green Levine) tedavi uyum skalası, FACIT (Functional Assessment of Chronic Illness Therapy) yorgunluk ölçeği, FSI-10 inhaler memnuniyet anketi ve SGRQ (St. George's Respiratory Questionanaire) sonuçları değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza 110 KOAH tanılı (15 kadın; 95 erkek) hastanın kullandığı 154 cihaz değerlendirildi. Mini mental durum testi (MMSE)'e göre; MMSE ≥24 olan 84 (%76,4) olgu iyi (Grup 1) ve
Özet (Çeviri)
Introduction – Objective: Incorrect use of inhaler devices is frequently observed. The aim of our study is to investigate the relationship between treatment adherence parameters—including inhaler technique errors, adherence, and satisfaction—and cognitive function in patients with chronic obstructive pulmonary disease (COPD), and to evaluate the contribution of patient education. Materials and Methods: Stable COPD patients aged 40–80 years were included in the study. After receiving education on proper inhaler device use, patients were assessed at baseline (Visit 1) and at follow-up after 4–6 months (Visit 2) using the CAT (COPD Assessment Test), mMRC (Modified Medical Research Council) dyspnea scale, inhaler technique checklist, Morisky Green Levine (MGL) medication adherence scale, FACIT (Functional Assessment of Chronic Illness Therapy) fatigue scale, FSI-10 (Inhaler Satisfaction Questionnaire), and St. George's Respiratory Questionnaire (SGRQ). Results: A total of 154 inhaler devices used by 110 patients diagnosed with COPD (15 females; 95 males) were evaluated. Based on the Mini-Mental State Examination (MMSE), 84 patients (76.4%) with MMSE ≥24 were classified as having preserved cognitive function (Group 1), while 26 patients (23.6%) with MMSE