Kan grubu antijenlerinin tiroid kanserinin klinikopatolojik özelliklerine etkisi
The effect of blood group antigens on the clinicopathological features of thyroid cancer
- Tez No: 936991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN SOMUNCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Genel Cerrahi, Endocrinology and Metabolic Diseases, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
AMAÇ: Bu çalışma, cerrahi müdahale gerektiren tiroid patolojilerinde ABO ve Rh kan grubu antijenlerinin hastalığın tanısı, tedavisi ve hastaların sağkalım sonuçları üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Nihai hedef, daha yakın klinik takip gerektiren hasta alt gruplarının belirlenmesidir. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma, Aralık 2016 ile Haziran 2023 tarihleri arasında Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde cerrahi endikasyonla tiroidektomi uygulanan hastaları kapsamaktadır. Bu zaman diliminde kliniğimizde opere edilen 1188 hastadan 418'i dahil edilme kriterlerini karşılamıştır. Bu 418 hastanın tıbbi kayıtları incelenmiş, hastaların klinikopatolojik özellikleri(kan grubu, patoloji verileri vs.) incelenmiştir. Ulaşılan değerlerin istatiksel analizi yapılmıştır. BULGULAR: Kan grubu dağılımı şu şekildeydi: 133 (%31,8) hasta O grubu, 186 (%44,5) hasta A grubu, 67 (%16) hasta B grubu, 32 (%7,7) hasta AB grubu, 38 (%9,1) hasta Rh negatif ve 380 (%90,9) hasta Rh pozitifti. Yaş parametresi ABO kan grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermezken, Rh faktörü grupları arasında anlamlı bir farklılık gözlendi (p=0.027), Rh negatif grupta anlamlı derecede daha yüksek ortalama yaş saptandı. Lenf nodu tutulumu ABO kan grupları ile anlamlı bir ilişki göstermedi, ancak Rh faktörü ile anlamlı bir ilişki bulundu (p=0.027), Rh pozitif grupta lenf nodu tutulumu anlamlı ölçüde daha az sıktı. Ayrıca, lenf nodu tutulumu AB kan grubuna sahip olanlar ile olmayanlar arasında da anlamlı bir farklılık gösterdi (p=0.028), AB kan grubunda lenf nodu tutulumu AB olmayan gruba kıyasla anlamlı derecede daha yüksek prevalanstaydı. SONUÇ: Çalışmamızda ABO ve Rh kan grubu sistemleri ile tiroid karsinomları arasında ilişki bulunmamıştır. Klinikopatolojik özellikler incelendiğinde ise yaş parametresinin Rh negatif grupta anlamlı yüksek olduğu, lenf nodu tutulumunun ise Rh pozitif grupta anlamlı olarak düşük olduğu, AB kan grubunda da AB kan grubu olmayan gruplara kıyasla anlamlı olarak daha yüksek olduğu görülmüştür. Mevcut literatürdeki sınırlı sayıda çalışma göz önüne alındığında, gözlemlenen bu ilişkileri doğrulamak için daha geniş ve kapsamlı veri setlerine sahip ileri araştırmalar gerekmektedir. ANAHTAR KELİMELER: ABO ve Rh kan grubu antijenleri, Diferansiye tiroid karsinomu, Medüller tiroid karsinomu, Lenf nodu metastazı, Risk faktörleri
Özet (Çeviri)
AIM: This study aimed to investigate the impact of ABO and Rh blood group antigens on the diagnosis, treatment, and survival outcomes of patients with thyroid pathologies requiring surgical intervention. The ultimate goal was to identify patient subgroups necessitating closer clinical surveillance. MATERIALS AND METHODS: This retrospective cohort study encompasses patients who underwent thyroidectomy with surgical indication at the General Surgery Clinic of Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital between December 2016 and June 2023. During this period, 418 out of 1188 patients who underwent surgery at our clinic met the inclusion criteria. The medical records of these 418 patients were reviewed, and their clinicopathological characteristics (including blood group, pathology data, etc.) were examined. Statistical analysis of the obtained data was performed. RESULTS: The distribution of ABO blood groups was as follows: 133 patients (31.8%) with group O, 186 patients (44.5%) with group A, 67 patients (16%) with group B, and 32 patients (7.7%) with group AB. Regarding Rh factor, 38 patients (9.1%) were Rh-negative, and 380 patients (90.9%) were Rh-positive. While age did not demonstrate a statistically significant difference across ABO blood groups, a significant difference was observed between Rh factor groups (p=0.027), with the Rh-negative group exhibiting a significantly higher mean age. Lymph node involvement did not show a significant association with ABO blood groups, however, a significant association was found with Rh factor (p=0.027), with lymph node involvement being significantly less frequent in the Rh-positive group. Furthermore, lymph node involvement demonstrated a significant difference between patients with blood group AB and those without (p=0.028), with the AB blood group exhibiting a significantly higher prevalence of lymph node involvement compared to the non-AB group. CONCLUSION: Our study did not identify a statistically significant association between the ABO and Rh blood group systems and thyroid carcinomas. However, analysis of clinicopathological features revealed that older age was significantly associated with the Rh-negative blood group, and lymph node involvement was significantly less frequent in the Rh-positive group. Notably, patients with blood group AB exhibited a significantly higher rate of lymph node involvement compared to those with non-AB blood groups. Given the limited number of studies in the current literature, further research with larger, more comprehensive datasets is warranted to validate these observed associations. KEYWORDS: ABO and Rh blood group antigens, Differentiated thyroid carcinoma, Medullary thyroid carcinoma, Lymph node involvement, Risk factors