Küçük hücre dışı akciğer kanseri tanısı ile anatomik akciğer rezeksiyonu yapılan hastalarda postoperatif erken dönemde gelişen komplikasyonların komorbiditelerle ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between early postoperative complications and comorbidities in patients undergoing anatomical lung resection with a diagnosis of non-small cell lung cancer
- Tez No: 936992
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER METİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanseri (KHDAK), dünya genelinde en sık görülen maligniteler arasındadır ve kansere bağlı ölümlerde ilk sıralarda yer almaktadır. KHDAK'de onkolojik prensiplere uygun yapılmış anatomik akciğer rezeksiyonu tedavinin vazgeçilmez parçasıdır ve cerrahi sonrası görülen komplikasyonlar tedavi başarısını etkilemektedir. Özellikle yaşlı ve komorbiditeye sahip hastalarda cerrahi sonrası komplikasyon riski artmaktadır. Bu çalışma, KHDAK tanısıyla cerrahi tedavi uygulanan hastalarda postoperatif erken dönemde gelişen komplikasyonların komorbiditelerle ilişkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Materyal ve Metot Bu çalışmaya, 2018-2024 yılları arasında Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi'nde KHDAK nedeniyle anatomik akciğer rezeksiyonu yapılan 1063 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik özellikleri, komorbiditeleri (Charlson Komorbidite İndeksi kullanılarak), solunum fonksiyon testleri, sigara öyküsü, cerrahi ve histopatolojik bulguları ve erken dönemde gelişen komplikasyonları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Komplikasyonlar Clavien-Dindo sınıflamasına göre derecelendirilmiştir. Bulgular Hastaların ortalama yaşı 63.1 olup %78'i erkektir. Olguların %39,9'unda komorbidite mevcuttur. En sık diabetes mellitus (DM) ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) görülmüştür. En sık gelişen komplikasyon uzamış hava kaçağı (%10,8) olup, onu kardiyak aritmiler ve sekresyon retansiyonu izlemektedir. Clavien-Dindo sınıflamasına göre en sık görülen komplikasyon derecesi Grade IIIa'dır. KOAH ve periferik vasküler hastalık varlığının, postoperatif major cerrahi komplikasyon gelişiminde anlamlı olduğu görülmüştür. Komorbidite puanı yüksek olan hastalarda komplikasyon oranı anlamlı şekilde artmıştır. Sonuç KHDAK hastalarında postoperatif komplikasyon riski, komorbidite düzeyi ile anlamlı ilişkili bulunmuştur. Cerrahi planlama öncesi hastaların komorbiditeleri dikkatle değerlendirilmeli ve risk faktörleri göz önünde bulundurulmalıdır. Tedavi sürecinin başarısında; uygun hasta seçimi ve preoperatif optimizasyon büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction Non-Small Cell Lung Cancer (NSCLC) is among the most common malignancies worldwide and is among the leading causes of cancer-related deaths. In NSCLC, anatomic lung resection performed in accordance with oncological principles is an indispensable part of the treatment and postoperative complications affect the success of the treatment. The risk of postoperative complications increases especially in elderly patients and those with comorbidities. This study aims to investigate the relationship between early postoperative complications and comorbidities in patients who underwent surgical treatment with the diagnosis of NSCLC. Materials and Methods This study included 1063 patients who underwent anatomic lung resection due to NSCLC at Yedikule Chest Diseases and Chest Surgery Hospital between 2018 and 2024. Demographic characteristics, comorbidities (using the Charlson Comorbidity Index), pulmonary function tests, smoking history, surgical and histopathological findings, and early complications of the patients were evaluated retrospectively. Complications were graded according to the Clavien-Dindo classification. Results The mean age of the patients was 63.1 years and 78% were male. Comorbidities were present in 39.9% of the cases. Diabetes mellitus and chronic obstructive pulmonary disease (COPD) were the most common. The most common complication was prolonged air leak (10.8%), followed by cardiac arrhythmias and secretion retention. According to the Clavien-Dindo classification, the most common complication grade is Grade IIIa. The presence of COPD and peripheral vascular disease has been found to be significant in the development of postoperative major surgical complications. The complication rate was significantly increased in patients with high comorbidity scores. Conclusion The risk of postoperative complications in NSCLC patients was found to be significantly associated with the level of comorbidity. Before surgical planning, comorbidities of patients should be carefully evaluated and risk factors should be taken into consideration. Appropriate patient selection and preoperative optimization are of great importance in the success of the treatment process.