Akciğer kanserlerinde tümör dokusunda kan grubu antijen ekspresyonunun prognostik değeri
Prognostic significance of blood group antigen expression in tumor tissue in lung cancer
- Tez No: 60565
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞANAY ALPER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Son yıllarda akciğer kanserleri için pekçok prognostik faktörün önemi üzerinde durulmaktadır. Küçük hücreli akciğer kanseri (KHAK) için performans durumu, evre ve yaş önemli kabul edilirken, küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) için bunların yanısıra, kan grubu antijenlerinin de içinde bulunduğu ve tümörün biyolojik özelliklerini yansıtan faktörler üzerinde durulmaktadır. Çalışmamızda 1990-1996 yılları arasında takip edilmiş, sağkalım süreleri bilinen ya da halen takipte olan toplam 92 akciğer kanserli hastanın tümörlerinin parafin bloklarında kan grubu antijen ekspresyonu ve sağkalım ilişkisi araştırılmıştır. Çalışmada immünohistokimyasal yöntemler kullanılmıştır. KHDAK'li 77 hastadan (5 kadın, 72 erkek, ortalama yaş 55±10, ortanca sağkalım 14 ay), A kan grubuna sahip olanların ortanca sağkalım sürelerinin (17 ay) diğer kan gruplarına sahip olanlara göre (13 ay) daha uzun olduğu gözlendi. A kan grubundaki hastalarda da tümöründe A kan grubu antijen ekspresyonu saptananların ortanca sağkalım süreleri (29 ay), antijen ekspresyonu kaybolmuş hastalara (13 ay) göre daha uzundu. KHAK'li 15 hastada ise (5 kadın, 15 erkek) kan gruplarına göre hastalar dağıldığında, her bir gruba düşen hasta sayısı az olduğu için sağlıklı bir değerlendirme yapılamadı. Sonuç olarak ülkemizde bilebildiğimiz kadarı ile ilk kez yapılan bu çalışmada, KHDAK'li hastalarda A kan grubunun ve tümör dokusunda A kan grubu antijen ekspresyonunun iyi prognostik değeri olduğu gözlendi. Akciğer kanserlerinin ülkemiz koşullarında daha uygun bir şekilde tedavi edilebilmesi ve prognozlarının önceden belirlenebilmesi için tümör dokusunun antijenik özelliklerinin de gözönüne alındığı, çok sayıda hastayı içine alınan prospektif çalışmaların yapılmasının gerekli olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Importance of a lot of new prognostic factors for lung cancer has been pointed out recent years. While performance status, stage and age are of clinical importance for small cell lung cancer (SCLC); beside these factors, factors reflecting biological features of tumor including blood group antigens have attained clinical relevance for non-small cell lung cancer (NSCLC). Relationship between survival and blood group antigen expression in paraffin- embedded tumor tissues were studied in 92 lung cancer patients followed between years of 1990-1996, who were dead or still on follow-up. Immunohistochemical staining were performed with monoclonal antibodies against blood group antigens in tumor tissues. Of 77 NSCLC patients (72 male, 5 female, mean age 55±10 years, median survival 14 months) who had blood group A had longer median survival (17 months) than other blood groups (13 months). Presence of blood group antigen A expression in tumor tissue seemed to result in longer median survival (29 months) than loss of antigenic expression (13 months) in patients with blood group A. Statistical analysis was not performed in 15 SCLC patients (10 male, 5 female) because of insufficient data. As far as we know, this study, performed for the first time in Turkey, had documented the prognostic significance of having blood group A and tumor tissue expression of blood group antigen A in lung cancer patients. Prospective studies should be designed in larger group to document the appropriate treatment and to estimate the prognosis of lung cancer patients in Turkey.