18-65 yaş arası bireylerin HPV ve HPV aşısı ile ilgili bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Assessment of knowledge levels regarding HPV and HPV vaccine among individuals aged 18–65
  1. Tez No: 936990
  2. Yazar: BETÜL ÇOBAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN TELATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
AMAÇ: Human Papilloma Virüsü (HPV), başta serviks kanseri olmak üzere anogenital ve orofaringeal kanserlerle ilişkili, cinsel yolla bulaşan bir DNA virüsüdür. Bu çalışma, İstanbul'da bir eğitim araştırma hastanesine başvuran yetişkin bireylerin HPV enfeksiyonu ve HPV aşısı hakkındaki bilgi düzeylerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırma, 1 Kasım 2024 – 1 Ocak 2025 tarihleri arasında İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim Araştırma Hastanesi'ne başvuran, yaşları 18-65 arasında değişen 355 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları olarak katılımcıların sosyodemografik özelliklerini belirleyen bir form ile Demir Bozkurt tarafından geliştirilen HPV Bilgi Ölçeği kullanılmıştır. Veriler yüz yüze anket yöntemiyle toplanmıştır. BULGULAR: Katılımcıların yaş ortalaması 39,22±13,64 yıl, %60,8'i kadın, %42,8'i üniversite mezunu ve %63,9'u evli olarak belirlenmiştir. Katılımcıların %71,5'i HPV enfeksiyonunu, %63,1'i HPV aşısını daha önce duyduğunu belirtmiştir. HPV aşısını yaptırma oranı %12,4 ile düşük düzeyde bulunmuştur. Genel HPV bilgisi alt boyutunun puan ortalaması 7,98±5,22; HPV aşılama programına yönelik bilgi alt boyutunun ortalaması ise 2,2±2,25 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE:Human Papilloma Virus (HPV) is a sexuallytransmitted DNA virusassociatedwithanogenitalandoropharyngealcancers, especiallycervicalcancer. Theaim of thisstudywastoassessthelevel of knowledgeabout HPV infectionand HPV vaccineamongadultsadmittedto a trainingandresearchhospital in Istanbul. MATERIAL AND METHODS:ThestudywasconductedbetweenNovember 1, 2024, andJanuary 1, 2025, with 355 individualsagedbetween 18 and 65 attendingIstanbul Fatih Sultan Mehmet EducationalResearchHospital. Data collectiontoolsincluded a sociodemographicinformation form andthe HPV Knowledge Scaledevelopedby Demir Bozkurt. Data weregatheredthroughface-to-faceinterviews. RESULTS:Participants had a meanage of 39.22±13.64 years; 60.8% werefemale, 42.8% wereuniversitygraduates, and 63.9% weremarried. Awareness of HPV infectionwasreportedby 71.5% of participants, and 63.1% had previouslyheard of the HPV vaccine. However, only 12.4% had receivedthe HPV vaccine. Themeanscorefor general HPV knowledgewas 7.98±5.22, andthemeanscoreforknowledgeregardingthe HPV vaccination program was 2.2±2.25.