Peroksit ağartma katalizör ve aktivatörlerinin sentezi, karakterizasyonu ve özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization, and property investigation of peroxide-based bleaching catalysts and activators
  1. Tez No: 937054
  2. Yazar: ABDULLAH AVŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN GÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Kimya endüstrisinde oksidasyon katalizörleri ve aktivatörleri üzerine bir çok çalışma yapılmaktadır. Özellikle Son 10 yıldır artan çevre kaygıları nedeniyle peroksiti etkin bir şekilde aktive edebilen katalizörlerin ve aktivatörlerin üretilmesi önemli bir araştırma alanı olmuştur. Bir ağartma katalizörü ve aktivatörü, modern deterjan formülasyonlarına dahil edilen standart gizli oksidan olan hidrojen peroksiti aktive etmedeki rolü araştırılmıştır. Çamaşır yıkama süreci açısından, geçiş metali merkezli katalizörlerin, lekelerin ağartılması veya boya transferinin inhibisyonu için düşük sıcaklıklarda aktiviteyi artırması, aynı zamanda tekstil boyası ve lif hasarını düşük seviyede tutması beklenmektedir. Bu çalışmada organik aktivatörler ile organik ve inorganik ligandlar içeren kobalt ve mangan katalizörleri sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları elementel analiz, FT-IR, Q-TOF LC/MS, 1H-NMR, 13C-NMR, ICP-OES, UV-Vis, manyetik suseptibilite ve Kjeldahl yöntemi kullanılarak karakterize edilmiştir. Yapıları aydınlatılan bileşiklerin çamaşır ve bulaşık makinası deterjan formülasyonlarındaki ağartma performansları incelenmiştir. Ayrıca çamaşır deterjanı uygulamasında yıkama sonrasında kumaştaki lif hasarı ve renk transfleri araştırılmıştır. Kumaşlardaki lif hasarları SEM görüntüleri ile incelenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda katalizörlerin aktivatörlerden daha etkin ağartma performansına sahip olduğu belirlenmiştir. Buna karşın katalizörlerin aktivatörler ile birlikte kullanıldığında sinerjik etki yaratarak ağartma performanslarının arttığı görülmüştür. Elde edilen sonuçlar, bu teknolojiyi doğru bir şekilde değerlendirmeyi ve gelecekteki araştırmalar için en umut verici yolları göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Many studies have been conducted on oxidation catalysts and activators in the chemical industry. In particular, due to increasing environmental concerns over the past decade, the development of catalysts and activators capable of efficiently activating peroxide has become a significant area of research. The role of a bleaching catalyst and activator in activating hydrogen peroxide—the standard latent oxidant included in modern detergent formulations—has been investigated. In terms of the laundry washing process, transition metal-centered catalysts are expected to enhance activity at low temperatures for stain bleaching or dye transfer inhibition, while also minimizing textile dye and fiber damage. In this study, cobalt and manganese catalysts containing organic activators as well as organic and inorganic ligands were synthesized. The structures of the synthesized compounds were characterized using elemental analysis, FT-IR, Q-TOF LC/MS, ¹H-NMR, ¹³C-NMR, ICP-OES, UV-Vis spectroscopy, magnetic susceptibility, and the Kjeldahl method. The bleaching performance of the structurally elucidated compounds was evaluated in laundry and dishwasher detergent formulations. In addition, fiber damage and dye transfer on fabrics after washing in laundry detergent applications were investigated. Fiber damage in the fabrics was examined using SEM imaging. As a result of the studies, it was determined that the catalysts exhibited a more effective bleaching performance than the activators. However, it was also observed that when the catalysts were used in combination with the activators, a synergistic effect occurred, leading to enhanced bleaching performance. The findings aim to properly assess this technology and highlight the most promising directions for future research.