Bilecik ili Karasu Nehri Havzası ekoturizm potansiyelinin değerlendirilmesi ve peyzaj yönetiminin geliştirilmesi
Evaluation of ecotourism potential of Karasu Rriver Basin in Bilecik province and development of landscape management
  1. Tez No: 937058
  2. Yazar: SULTAN ECE ALTINOK ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN UZUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Doğal alanların kaynak değerlerini korurken yerel halkın çıkarlarını da göz önünde bulunduran ekoturizm, Türkiye'de ve dünyada gün geçtikçe ilgi görmeye başlayan alternatif turizm çeşitlerinden biri haline gelmiştir. Sürdürülebilir kalkınmanın bir ürünü olarak ortaya çıkan ve kırsal alanlarda planlanan ekoturizm, doğa temelli bir yaklaşımdır ve birçok bileşeni bünyesinde barındırmaktadır. 2023 Türkiye Turizm Stratejisi kapsamında önemli tematik koridorları içeren Bilecik ili, büyükşehirlere yakınlığı ve ulaşım kolaylığı nedeniyle çalışma alanı olarak seçilmiştir. Bu tez çalışmasında doğal ve kültürel peyzaj değerleri açısından oldukça zengin bir alan olan Bilecik İli ekoturizm potansiyelinin ilin içinde yer aldığı Karasu Nehri Havzası'nın mikro havzaları düzeyinde bir yaklaşım çerçevesinde değerlendirilmesi gerçekleştirilmiştir. Literatür araştırmaları, peyzaj bilgi sisteminin oluşturulması, peyzaj analizlerinin gerçekleştirilmesi, bulguların değerlendirilmesi, sonuç ve önerilerin geliştirilmesi olarak beş aşmalı bir süreç izlenmiştir. Ekoturizm potansiyelinin belirlenebilmesi için, Hızlı Kırsal Değerlendirme, Ekoturizm fırsat spektrumu (Ecos), Güçlü, zayıf, fırsat ve olanaklar (Swot Analizi) yöntemi ile Çevresel Koridorlar Yönteminin farklı katmanlarda bütünleştirilmesini içeren bir yöntem yaklaşımı kurgulanmıştır. Karasu Nehri Havzası içinde yer alan 4 ilçe, 16 hidrolojik mikro havza içindeki 71 adet köy muhtarından 50 si, 32 kurum yetkilisinden 16 sı ile belirlenen yöntem yaklaşımı içerisinde birebir değerlendirmeler gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda paydaş katılımı açısından çalışmanın yöntemi ön plana çıkmıştır. Gerçekleştirilen peyzaj analizlerinde sözlü ve sayısal verilerin mekânsal olarak ifade edilmesi gerçekleştirilmiş, mikro havzalar düzeyinde ve köyler düzeyinden ekoturizm potansiyeli haritaları oluşturulmuştur. Elde edilen veriler 16 mikrohavza özelinde ayrı ayrı değerlendirilerek çalışma alanının ekoturizm potansiyeli ortaya konulmuş ve bazı stratejiler geliştirilmiştir. Stratejilerin uygulanması aşamasında, sürdürülebilir ekoturizm stratejilerine ilişkin etkili paydaşların bir tanımı yapılarak olası peyzaj yönetim stratejilerine ilişkin bir yaklaşım ortaya konulmuştur. Sonuç olarak, sosyal ve mekânsal analiz sonuçlarının bütünleştirildiği ekoturizm belirleme ve değerlendirme yöntem yaklaşımının farklı ölçeklerde kullanılabilir olacağı ve karar vericilere destek amaçlı kullanılacağı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ecotourism, which protects the resource values of natural areas while also taking into account the interests of the local people, has become one of the alternative tourism types that are gaining interest in Turkey and the world. Ecotourism, which emerged as a product of sustainable development and is planned in rural areas, is a nature-based approach and includes many components. Bilecik province, which includes important thematic corridors within the scope of the 2023 Turkey Tourism Strategy, was selected as the study area due to its proximity to metropolitan cities and ease of transportation. In this thesis study, the ecotourism potential of Bilecik Province, which is a very rich area in terms of natural and cultural landscape values, was evaluated within the framework of an approach at the micro-basin level of the Karasu River Basin, where the province is located. A five-stage process was followed as literature research, creation of a landscape information system, carrying out landscape analyses, evaluation of findings, and development of results and suggestions. In order to determine the ecotourism potential, a method approach that includes the integration of Rapid Rural Appraisal, Ecotourism opportunity spectrum (Ecos), Strong, weak, opportunity and possibilities (Swot Analysis) method and Environmental Corridors Method at different layers has been designed. One-to-one evaluations were carried out within the determined method approach with 50 of 71 village headmen and 16 of 32 institution officials in 4 districts and 16 hydrological micro basins within the Karasu River Basin. In this context, the method of the study came to the fore in terms of stakeholder participation. In the landscape analyses carried out, spatial expression of verbal and numerical data was carried out, ecotourism potential maps were created at the level of micro basins and villages. The obtained data were evaluated separately for 16 micro basins, the ecotourism potential of the study area was revealed and some strategies were developed. In the implementation phase of the strategies, a definition of effective stakeholders regarding sustainable ecotourism strategies was made and an approach was put forward regarding possible landscape management strategies. As a result, it has been revealed that the ecotourism determination and evaluation method approach, which integrates the results of social and spatial analysis, can be used at different scales and will be used to support decision makers.