Süt sığırlarında dışkıdan besin madde sindirilebilirliğinin tespitinde yakın kızıl ötesi spektrofotometreler (NIRs) için kalibrasyon setleri geliştirilmesi
Development of calibration sets for near infrared spectrophotometers (NIRs) in the determination of nutrient digestibility from feces in dairy cattle
  1. Tez No: 937060
  2. Yazar: ŞERİFE ERGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR SERBESTER, DR. CELİLE AYLİN OLUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Zooloji, Veterinary Medicine, Agriculture, Zoology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmada süt ineklerinin beslenmesinde kullanılan toplam karışım rasyonların (TMR) NDF, protein ve nişasta sindirilebilirliğinin belirlenmesinde yakın kızılötesi yansıma spektroskopisi (NIRs) teknolojisinden yararlanmak için gerekli kalibrasyon setlerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın in vivo, in vitro ve in situ denemeleri Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Hayvancılık Biriminde bulunan laktasyonda olmayan rumen kanüllü iki baş Siyah Alaca inek ve farklı fizyolojik dönemlerde bulunan 20 baş Siyah Alaca inek üzerinde yürütülmüştür. TMR örnekleri sabah yemlemesinde, dışkı örnekleri ise sabah yemlemesinden 2-4 saat sonra rektumdan alınmıştır. Bireysel örneklerin yanı sıra her bir fizyolojik dönem için toplanan dışkılar yaş ağırlığa göre eşit miktarda karıştırılarak karışım örnekler oluşturulmuştur. TMR ve dışkı örnekleri kuru madde, ham kül, ham protein, eter ekstrakt, aNDFom, ADFom, ADLom, ADIP, NDIP ve nişasta analizine tabi tutulmuştur ve dışkıdan NDF, protein ve nişasta sindirilebilirlikleri belirlenmiştir. TMR örneklerinin in situ NDF, protein ile nişasta sindirilebilirlikleri ve in vitro NDF sindirilebilirlikleri de belirlenmiştir. Klasik yöntemlerle analiz edilen örnekler NIR cihazında ölçülerek modifiye edilmiş en küçük kareler yöntemi kullanılarak kalibrasyon denklemleri oluşturulmuştur. Çalışma sonunda, NDF, protein ve nişasta sindirilebilirlikleri için tahmin yeteneği başarılı (R2 = 0.70-0.99) kalibrasyon denklemleri oluşturulmuştur. Ancak laktasyon dönemlerinde bulunan ineklerden alınan dışkı örneklerinde NDIP için geliştirilen kalibrasyon denkleminin R2 değerinin 0.70' ten büyük olmasına rağmen dış doğrulamada kalibrasyon denkleminin tahmin yeteneği iyi bulunmamıştır (R2
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to use NIRS technology in determining NDF, protein and starch digestibility of total mixed rations (TMR) used in feeding dairy cattle. In vivo, in vitro and in situ experiments of the study were carried out on two non-lactating Holstein cows with rumen cannulation and 20 Holstein cows in different physiological periods in the Livestock Unit of the Eastern Mediterranean Agricultural Research Institute. TMR samples were taken from the rectum during morning feeding, and fecal samples were taken 2-4 hours after morning feeding. In addition to individual samples, the feces collected for each physiological period was mixed in equal amounts according to wet weight to form mixed samples. TMR and fecal samples were subjected to dry matter, crude ash, crude protein, ether extract, aNDFom, ADFom, ADLom, ADIP, NDIP and starch analysis and NDF, protein and starch digestibility of the feces were determined. In situ NDF, protein and starch digestibilities and in vitro NDF digestibilities of TMR samples were also determined. Samples analyzed with classical methods were measured in NIR device and calibration equations were created using modified least squares method. At the end of the study, successful (R2 = 0.70-0.99) calibration equations were developed for NDF, protein and starch digestibility. However, although the R2 value of the calibration equation developed for NDIP in fecal samples taken from cows in lactation periods was greater than 0.70, the predictive ability of the calibration equation was not found to be good in external validation (R2