İki boyutlu oyunlardaki görsel unsurların tasarım yöntemlerinin incelenmesi
Analysing the design methods of visual elements in two dimensional games
- Tez No: 937066
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET TARAGAY AYÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, grafik tasarımcının dijital oyun grafiklerini oluştururken izleyebileceği yol ve yöntemler üzerine bir kaynak oluşturmak amacıyla yapılmıştır. Grafik sanatının 2 boyutlu oyunlarda kullanılabilir biçimde tasarlanmasını sağlayan yöntemler, uygulama araçları, 2 boyutlu oyun grafik bileşenlerinin incelenmesi konularına yer verilmiş ve örneklerler ile desteklenmiştir. Araştırma dahilinde oyun ve dijital oyun kavramı, oyunların sınıflandırılması ve türleri, dijital oyun tasarımının aşamaları, dijital oyunlarda kullanılan grafik tasarım stilleri incelenmiştir. 2 boyutlu dijital oyunlarda arkaplan ve mekan, oyun karakter ve objelerin nitelikleri, atmosfer oluşturucu bileşenlerinin incelenmesi de bu kapsama girmektedir. Bu sayede üretilecek olan çalışmalar, bir oyunun teknik gereksinimlerini de karşılayacak nitelikte olacaktır. Günümüzde iletişimin ve iletişim teknolojilerinin hızla ilerlemesinin bir sonucu olarak dijital oyunlar da son derece yaygınlaşmış ve çok oyunculu platformlar haline de gelmiştir. Grafik tasarım unsurları dijital oyunların en temel bileşenlerinden biridir. Kod yazanların kodlarının işleyişinin bir sonucu olarak oyunun kullanıcı ile görsel etkileşimini sağlayan grafik bileşenleridir. Arayüzden oyundaki en küçük nesneye kadar tüm bu grafik unsurlarının tasarımı konusunda grafik tasarımcının izlediği yol ve yöntemler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to create a resource on the ways and methods that graphic designers can follow while creating digital game graphics. The methods that enable graphic art to be designed in a way that can be used in 2D games, application tools, examination of 2D game graphic components are included and supported with examples. Within the scope of the research, the concept of game and digital game, classification and types of games, stages of digital game design, graphic design styles used in digital games were examined. In 2D digital games, background and space, the qualities of game characters and objects, and the examination of atmosphere-forming components are also included in this scope. In this way, the works to be produced will also meet the technical requirements of a game. Today, as a result of the rapid advancement of communication and communication technologies, digital games have also become extremely widespread and have become multiplayer platforms. Graphic design elements are one of the most basic components of digital games. As a result of the functioning of the codes of the developers, they are the graphic components that provide the visual interaction of the game with the user. The ways and methods followed by the graphic designer in the design of all these graphic elements from the interface to the smallest object in the game have been investigated.