Tip 1 diyabetli çocuklarda diyabet teknolojilerini kullanımının diyabet öz yönetimine etkisi
The effect of using diabetes technologies on diabetes self-management in children with type 1 diabetes
- Tez No: 937064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER EKİM GÜNAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın amacı, 7-18 yaş arası tip diyabetli çocuklarda, diyabet teknolojileri kullanımı memnuniyetinin hastalık yönetimine etkisinin belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda araştırma kesitsel tipte tanımlayıcı-ilişki arayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Kliniğine 1 Ocak 2024-31 Haziran 2024 tarihleri arasında başvuru yapan 7-18 yaş aralığındaki 181 çocuk oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında 'Çocuk ve Aile Bilgi Formu', 'Diyabet Teknolojisi Ölçeği (Diabetes Technology Questionnaire-DTQ)' ve 'Diyabet Öz Yönetim Ölçeği' kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS 28 programı kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre; Tip 1 diyabet tanısı almış bireylerde diyabet teknolojilerini kullanma memnuniyet düzeyleri ile diyabet öz yönetimi, glikoz yönetimi, diyet kontrolü, fiziksel aktivite ve sağlık hizmetlerinin kullanımı arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Cinsiyet ve kullanılan diyabet cihazlarının araştırma değişkenleri üzerinde anlamlı farklılık oluşturduğu saptanmıştır. Sonuç olarak Tip 1 diyabet tanısı almış bireylerde diyabet teknolojileri kullanım memnuniyet düzeyleri arttıkça diyabet öz yönetimi, glikoz yönetimi, diyet kontrolü, fiziksel aktivite düzeylerinin ve sağlık hizmetlerinin kullanımının arttığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of the use of diabetes technologies on disease management in children with type diabetes between the ages of 7-18. For this purpose, the research was carried out as a cross-sectional descriptive-relationship seeker. The study group of the study consists of 181 children between the ages of 7-18 who applied to the Pediatric Endocrinology Clinic of Çam and Sakura City Hospital between January 1, 2024 and June 31, 2024. 'Child and Family Information Form', 'Diabetes Technology Questionnaire (DTQ)' and 'Diabetes Self-Management Scale' were used to collect the data. SPSS 28 program was used in the analysis of the research data. According to the findings obtained in the research; Diabetes technologies in individuals diagnosed with type 1 diabetes. According to the findings obtained in the research; A significant positive correlation was found between the levels of use of diabetes technologies and diabetes self-management, glucose management, diet control, physical activity and use of health services in individuals diagnosed with type 1 diabetes. In terms of demographic findings, it was determined that gender and diabetes devices used made differences on the research variables. As a result, it has been found that as the level of use of diabetes technologies increases in individuals diagnosed with Type 1 diabetes, the levels of diabetes self-management, glucose management, diet control, physical activity and use of health services also increase.