Gleason derecelendirme sistemindeki değişikliklerin prostat kanserinde biyokimyasal nüks öngürüsüne etkisi
Effect of changes in the gleason grading system on the prediction of biochemical recurrence in prostate cancer
  1. Tez No: 937068
  2. Yazar: MUHLİS ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDAL DİLLİOĞLUGİL, DOÇ. DR. HASAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş: Çalışmamızda radikal prostatektomi (RP) yapılmış hastaları 2005 ile 2014 Uluslararası Üroloji Patoloji Derneği (ISUP) modifikasyonlarına göre biyokimyasal nüksüz sağkalım (BNS) açısından karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: 1998-2023 yılları arasında RP yapılmış ardışık 562 hasta dahil edildi. Hastalar patolojik değerlendirmedeki 2005 ve 2014'teki modifikasyonlara göre: 1998-2005 hastalar Grup I (orijinal Gleason grubu), 2006-2015 Grup II (2005 modifikasyonu grubu), 2015-2023 Grup III (2014 modifikasyonu grubu) olarak sınıflandırıldı. Hastaların demografik bilgileri, takip süresi, biyokimyasal nükse (BKN) kadar geçen süre not edildi. Kaplan-Meier hayatta kalma analizleri karşılaştırıldı. Cox Regresyon analizleri yapıldı. Cox regresyon modellerinin öngörücü doğruluğu C-indeksi ile değerlendirildi. Sonuçlar: Ortanca hasta yaşı ve takip süresi sırasıyla 64,0 (ÇAA 59-68) yıl ve 110 (ÇAA 62-165) ay idi. BNS 5, 10 ve 15 yıllık sırasıyla %86,1, %79,5 ve %77,7 idi. Gruplar arasında BNS açısından anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction:In the present study, patients who underwent radical prostatectomy(RP) between 2005 and 2014 were analysed according to the International Society of Urologic Pathology(ISUP) modifications of biochemical recurrence-free survival(BNS). Materials and Methods:The study population comprised 562 consecutive patients who underwent RP between 1998 and 2023. Patients were included in the pathological evaluation in 2005 and 2014 according to the modifications: 1998-2005 patients were designated Group I(original Gleason group), 2006-2015 patients were designated Group II(2005 modification group), and 2015-2023 patients were designated Group III(2014 modification group). Demographic information, follow-up period, and biochemical time to relapse(LRR) were documented. Kaplan-Meier survival analyses were then compared. Cox regression analyses were performed. The predictive accuracy of the Cox regression models was analysed by C-index. Results:The median patient age and follow-up duration were recorded as 64.0(range 59-68) years and 110(range 62-165) months, respectively. The BNS rates at 5, 10 and 15 years were 86.1%, 79.5% and 77.7%, respectively. There was no significant difference between the groups in terms of BNS(p>0.05).