Meyveli içeceklerde kıvam arttırıcıların kullanımı
Use of thickeners in fruit beverages
- Tez No: 93707
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET PALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Her geçen gün gelişen Gıda Sektörü ve tüketicinin artan talep ve ihtiyaçlarını karşılayabilme gerekliliği, meyveli içecek sektöründe de ürün ve üretim kalitesini geliştirmeyi zorunlu kılmaktadır. Bu zorunluluk, üreticileri, yeni yöntem ve içerik maddelerini belirlemeye itmiştir. Bu çalışmada, meyveli içeceklerin içerik maddelerinden olan kıvam vericilerin tür ve miktarlanndaki değişimin, içeceğin viskozitesine ve duyusal özelliklerine olan etkisi incelenmiştir. Yalnız şekerli, şekerli ve tatlandırıcılı ve yalnız tatlandırıcılı olarak hazırlanan portakallı içeceklere değişik miktar (0, 0,2, 0,4, 0,6, 0,8, 1, 1,2, 1,4, 1,6, 1,8, 2 g/l) ve çeşitte (pektin, guar gum, locust bean gum) katılarak, bunların viskoziteleri ölçülmüş ayrıca bu numunelere duyusal testler uygulanmıştır. Yapılan çalışmada yalnız şekerli portakal aromalı içeceklerde kıvam vericilerin yaklaşık %0,4, yan şekerli yan tatlandırıcılı portakal aromalı içeceklerde %0,8 ve yalnız tatlandırıcılı portakal aromalı içeceklerde %0,8-l konsantrasyonlarında^ numunelerin daha çok beğenildiği saptanmıştır. vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Developing food sector day by day and increasing demand and needs of consumers make a necessity to improve quality of products in fruiled beverage sector. This necessity push the producer to find new methods and contents matters. In this study, changing of kind and amount of thickeners which are the content substances of fruited beverage how effect on viscosity of drink and sensorial properties of beverage was investigated. Different kind of beverages were prepared. These are, with sugar, with sugar and sweetaner and different amount of (0, 0,2, 0,4, 0,4, 0,6, 0,8, 1, 1,2, 1,4, 1,6, 1,8, 2 g/1) pectin, guar gum, locust bean gum was added in beverage which included only sugar and then viscosity of tese beverages were measured and sensorial tests of them were done. In this study, it was found that in orange aroma beverages, sample with only sugar is at 0,4% concentration, sample with half a sugar and half a sweetener is at 0,8% concentration and sample with only sweetener is at 0,8-1% concentration were liked more by tested people. IX