Travma sonrası cinsellik ölçeğinin Türkçeye uyarlanması ve travmatize edilmiş cinsellik, duygu düzenleme güçlüğü ve öz şefkat arasındaki ilişki
Adaptation of the post-traumatic sexuality scale to Turkish and the relationship between traumatized sexuality, emotion regulation difficulties and self-compassion
- Tez No: 937070
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUZAFFER ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, Travma Sonrası Cinsellik Ölçeğinin Türkçeye uyarlanması ve travmatize edilmiş cinsellik, duygu düzenleme güçlüğü ve öz şefkat arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmaya Araştırmanın örneklemini 750 çocukluk çağında cinsel istismara uğramış 18-64 yaş arasındaki kadın oluşturmaktadır. Travma Sonrası Cinsellik Ölçeğinin yapı geçerliliği, açıklayıcı faktör analizi ve doğrulayıcı faktör analizi kullanılarak incelenmiştir. Ölçek, tek bir faktörle toplam varyansın %74,365'ini açıklamaktadır. Ardından değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek üzere analizler yapılmıştır. Yapılan analizler sonrasında Güneydoğu Bölgesinde yaşayan ve şehirde yaşayan kadınların daha fazla travmatize edilmiş cinsellik belirtileri gösterdiği görülmüştür, Aynı zamanda ayda 1-2 kez ve haftada 3-4 kez cinsel ilişki yaşayan kadınların daha fazla travmatize edilmiş cinsellik belirtileri gösterdiği görülmüştür. Korelasyon analizleri anlamlı bir ilişkiye işaret ettikten sonra belirli değişkenler üzerinden regresyon analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda duygu düzenleme güçlüğü kadınlarda travmatize edilmiş cinselliği anlamlı ve pozitif yönde, öz şefkatin travmatize edilmiş cinselliği anlamlı ve negatif yönde yordadığı görülmüştür. Analizler sonucunda elde edilen bulgular literatür çerçevesinde tartışılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre farklı örneklem grupları için de bu tür ölçeklerin geliştirilmesine ihtiyaç olduğu ve duygu düzenleme becerileri ve öz şefkat odaklı terapilerin travmatize edilmiş cinsellik belirtilerini azaltmada etkili olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to adapt the posttraumatic sexuality scale to turkish and to examine the relationship between traumatized sexuality, difficulties in emotion regulation, and self-compassion. The study sample consisted of 750 women aged between 18-64 who were sexually abused in childhood. The construct validity of the posttraumatic sexuality scale was examined using exploratory factor analysis and confirmatory factor analysis. The scale explained 74.365% of the total variance with a single factor. Then, analyses were conducted to examine the relationship between the variables. As a result of the analyses, it was seen that women living in the southeastern region and those living in the city showed more traumatized sexuality symptoms. At the same time, it was seen that women who had sexual intercourse 1-2 times a month and 3-4 times a week showed more traumatized sexuality symptoms. After the correlation analyses indicated a significant relationship, regression analyses were conducted on certain variables. As a result of the analyses, it was seen that difficulty in emotion regulation significantly and positively predicted traumatized sexuality in women, self-compassion significantly and negatively predicted traumatized sexuality. The findings obtained as a result of the analyses were discussed within the framework of the literature. According to the results of the study, it is thought that there is a need to develop such scales for different sample groups and that therapies focused on emotion regulation skills and self-compassion may be effective in reducing traumatized sexuality symptoms.