Feminist yaklaşımlar çerçeveside Afganistan'da kadın olmak: Taliban dönemleri üzerine bir inceleme
Being a women in Afghanistan within the framework of feminist approaches: A study on Taliban periods
  1. Tez No: 937101
  2. Yazar: HİLAL KÜÇÜKTOPÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT YİĞİTTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışma, geleneksel uluslararası ilişkiler teorilerinde egemen olan eril bakış açısının kadını ötekileştirmeye yönelik çabalarını incelemekte, feminist uluslararası ilişkiler teorisindeki tartışmaları analiz etmektedir. Ayrıca 1980'lerin sonlarından itibaren disiplin içinde gelişen feminist yaklaşımların, güvenlik gibi cinsiyetçi olduğu kabul edilen konulardaki görüşlerini ortaya koymaktadır. Uluslararası İlişkiler uygulamalarında kadın etkilerinin yeteri kadar görülmediği söylenebilir. Kadınların toplumsal yaşamda ve devletler arasındaki ilişkilerde önemli bir rol aldığı düşünüldüğünde kadının bu alanlarda yer almaması önemli bir eksiklik olmuştur. Karar alıcı ve uygulayıcıların büyük çoğunlukla erkekler olması, söz konusu alanlara yönelik dişil dünya görüşünün eksikliğini de beraberinde getirmiştir. Feministler, kadınların güvenlik alanında daha görünür hale getirilmesinin, düşüncelerine itibar edilmesinin disipline önemli katkılarının olacağını da vurgulamışlardır. Ayrıca uluslararası ilişkilerin erkek temelli otorite alanı olmadığı ve uluslararası sistemin cinsiyet eşitiği perpsektifinde tanımlanması gerektiğini belirtmişlerdir. Soğuk Savaş'ın, geleneksel yaklaşımların öngörüsü dışında bitmiş olması disipline egemen bu yaklaşımların sorgulanmasını da beraberinde getirmiştir. Feminist uluslararası ilişkiler yaklaşımının savunduğu ilkelerin sınanmasına en uygun alanlardan biri Afganistan'dır. Çalışma, 2001 Afganistan müdahalesi öncesi ve sonrası Taliban dönemlerinde Afgan kadınının sosyal, siyasal ve ekonomik hayattaki yerini karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Ayrıca aktivist Afgan kadınların başarılarına yer verilmiştir. Çalışmanın nihai amacı, Afganistan'da son yıllarda yaşanan siyasal ve toplumsal dönüşümü feminist bir perspektifle ele almaktır. Çalışmada yöntem olarak daha çok teorik veriler kullanılmış ve bu veriler üzerinden gidilerek iddia edilen hipotezlerin sonuçlarına ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the efforts of the male perspective dominant in traditional international relations theories to marginalize women and analyzes the discussions in feminist international relations theory. It also reveals the views of feminist approaches that have developed in the discipline since the late 1980s on issues that are considered sexist, such as security. It can be said that the influence of women in international relations practices is not sufficiently recognized. Considering that women play an important role in social life and in relations between states, their lack of presence in these areas has been a significant deficiency. The fact that decision-makers and practitioners are mostly men has led to a lack of a feminine worldview in these fields. Feminists have emphasized that making women more visible in the field of security and giving credit to their ideas would contribute significantly to the discipline. They have also stated that international relations are not inherently a male-dominated sphere of authority and that the international system should be defined through a gender equality perspective. The unexpected end of the Cold War led to a questioning of dominant traditional approaches, allowing feminism to find a place within international relations and security studies. One of the most suitable areas to test the principles advocated by feminist international relations theory is Afghanistan. This study comparatively examines the position of Afghan women in social, political, and economic life before and after the 2001 Afghanistan intervention. It also highlights the achievements of activist Afghan women. The study ultimately aims to address the political and social transformation in Afghanistan in recent years from a feminist perspective. The study used theoretical data as a method and tried to reach the results of the hypotheses claimed by proceeding from these data.