Instagram'daki pedagojik içeriklerin annelik kimliği üzerindeki rolü
The role of pedagogical content on Instagram in maternal identity
- Tez No: 937102
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ETHEM BİLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Annelik kimliği, bireylerin anne olma deneyimi, çocuk yetiştirme pratikleri ve toplumsal normlarla şekillenen bir kimlik olup, sosyal medya bu kimliğin inşasında önemli bir araç haline gelmiştir. Bu tez, annelerin sosyal medya platformlarından biri olan Instagram'da karşılaştıkları pedagojik içeriklerin, annelik kimliklerinin inşasında nasıl bir rol oynadığını incelemektedir. Bu araştırmada, annelerin Instagram'da karşılaştıkları pedagojik içeriklerle etkileşimlerinin, ebeveynlik stilleri ve toplumsal normlarla ilişkisi incelenmektedir. Araştırmanın temel amacı, annelerin Instagram'daki pedagojik içerikler aracılığıyla ebeveyn kimliklerini nasıl inşa ettiklerini, sosyal medya üzerinden kurdukları topluluklarla kendilerini nasıl ifade ettiklerini ve bu mecralardan nasıl destek aldıklarını ortaya koymaktır. Bu doğrultuda, çalışmada nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Araştırma kapsamında, farklı yaş gruplarından, çeşitli mesleklere mensup ve farklı sayıda çocuğa sahip, Instagram'da pedagojik içerikleri aktif olarak takip eden 15 anne ile derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler tematik analiz tekniğiyle değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, annelerin Instagram'da karşılaştıkları pedagojik içeriklerin hem olumlu hem de olumsuz etkiler yaratabildiği ortaya konmuştur. Annelerin, sosyal medya aracılığıyla bilgi edinmeleri, deneyimlerini paylaşmaları ve benzer yaşam deneyimlerine sahip topluluklarla etkileşim kurmaları, annelik kimliklerini güçlendirdikleri yönünde değerlendirilmiştir. Öte yandan, sosyal medyada sunulan içeriklerin sıklıkla“mükemmel ebeveynlik”standartlarını yansıtması, anneler üzerinde baskı oluşturmakta; bu durum ise kaygı ve yetersizlik duygularını tetikleyerek annelik kimliğini olumsuz yönde etkileyebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Motherhood identity is shaped by individuals' experiences of being a mother, child-rearing practices, and societal norms. In this context, social media has become an important tool in the construction of this identity. This thesis examines the role of pedagogical content encountered by mothers on Instagram, one of the social media platforms, in the construction of their motherhood identity. This study investigates how mothers' interactions with pedagogical content on Instagram relate to their parenting styles and societal norms. The primary aim of the research is to explore how mothers construct their parental identities through pedagogical content on Instagram, how they express themselves through the communities they form on social media, and how they receive support through these platforms. Accordingly, a qualitative research method was adopted. In this context, in-depth interviews were conducted with 15 mothers from various age groups, professions, and with different numbers of children, all of whom actively follow pedagogical content on Instagram. The data were analyzed using thematic analysis. The findings of the research indicate that pedagogical content encountered by mothers on Instagram can have both positive and negative effects. It was observed that mothers strengthen their motherhood identity by acquiring information, sharing experiences, and engaging with communities of shared experiences through social media. On the other hand, the content that often presents“ideal”or“perfect”parenting standards was found to exert pressure on mothers, triggering feelings of anxiety and inadequacy, thereby negatively affecting their motherhood identity.