Hemodiyaliz ve periton diyalizi hastalarında mineral ve kemik metabolizma belirteçlerinin istikrarlı kontrolünün ve kardiyak yapı üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of consistent control of mineral and bone metabolism markers and their effects on cardiac structure in hemodialysis and peritoneal dialysis patients
- Tez No: 937127
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş ve Amaç: Kronik böbrek hastalığında mineral ve kemik metabolizma belirteçleri olan fosfor, kalsiyum ve parathormonun düşük ve yüksek düzeylerine artmış kardiyovasküler hastalık ve ölüm riskleri eşlik eder. Prognozu iyileştirmek için bu belirteçlerin istikrarlı bir şekilde hedef aralıklarda tutulması gerekir. Bu çalışmada, hemodiyaliz ve periton diyalizi hastalarında mineral ve kemik metabolizma belirteçlerinin istikrarlı kontrolünün ve istikrarlı kontrolün sol ventrikül kitle indeksi üzerine etkisinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca, istikrarlı kontrol ve sol ventrikül kitle indeksi ile ilişkili faktörler de irdelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalında en az 1 yıldır kronik diyaliz tedavisi uygulanan ve ekokardiyografik inceleme yapılan 47 hemodiyaliz ve 47 periton diyalizi hastasında retrospektif olarak gerçekleştirildi. Hastaların ekokardiyografik inceleme yapıldığı sıradaki ve öncesindeki 12 aylık süredeki klinik ve biyokimyasal verileri kaydedildi. İstikrarlı kontrol ölçütleri olarak, 12 aylık süre boyunca yapılmış olan tüm serum fosfor, kalsiyum ve parathormon ölçümlerinin hedef aralıklarında olma oranı, her bir belirteç için ölçümlerin tümü hedef aralıkta olan hasta sayısı ve ölçümlerin tümünde üç belirteç eş zamanlı olarak hedef aralıkta olan hasta sayısı belirlendi. Aynı değerlendirme, 12 aylık süredeki ortalama fosfor, kalsiyum ve parathormon düzeyleri için de yapıldı. Bulgular: Genel olarak, hasta gruplarında istikrarlı kontrol oranları düşük bulundu. Hemodiyaliz ve periton diyalizi hastaları arasında serum fosfor, kalsiyum ve parathormon düzeylerinin istikrarlı kontrolü açısından anlamlı farklılıklar saptanmadı. Periton diyalizi hastalarında 12 aylık süredeki ortalama kalsiyum düzeyi hedef aralıkta olan hastalarda sol ventrikül kitle indeksinin, hedef aralıkta olmayan hastalardan anlamlı olarak düşük bulunması dışında mineral ve kemik metabolizma belirteçlerinin istikrarlı kontrolünün sol ventrikül kitle indeksi üzerine anlamlı bir etkisi gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In chronic kidney disease, abnormal levels of mineral and bone metabolism markers, such as phosphorus, calcium, and parathyroid hormone, are associated with an increased risk of cardiovascular disease and mortality. To improve prognosis, it is essential to maintain these markers consistently within target ranges. This study aims to compare the consistent control of mineral and bone metabolism markers in hemodialysis and peritoneal dialysis patients and evaluate the effect of consistent control on left ventricular mass index. Additionally, factors associated with consistent control and left ventricular mass index are also examined. Materials and Methods: This study was conducted retrospectively at the Department of Nephrology, Ankara University Faculty of Medicine, involving 47 hemodialysis and 47 peritoneal dialysis patients who had been undergoing chronic dialysis treatment for at least one year and had undergone echocardiographic examinations. Clinical and biochemical data during and for the 12 months preceding the echocardiographic examination were recorded. Consistent control criteria included the proportion of all serum phosphorus, calcium, and parathyroid hormone measurements within target ranges over the 12-month period, the number of patients whose all measurements for each marker were within target ranges, and the number of patients whose all three markers were simultaneously within target ranges in all measurements. The same assessment was also performed for the average phosphorus, calcium, and parathyroid hormone levels over the 12-month period. Results: Overall, consistent control rates were found to be low in the patient groups. No significant differences were detected between hemodialysis and peritoneal dialysis patients in terms of consistent control of serum phosphorus, calcium, and parathyroid hormone levels. Except for the observation that peritoneal dialysis patients with an average calcium level within the target range over the 12-month period had a significantly lower left ventricular mass index compared to those outside the target range, consistent control of mineral and bone metabolism markers did not have a significant effect on the left ventricular mass index.