Imiquimod konjuge fotoimmüno terapi ajanlarının meme kanseri kök hücreleri üzerindeki etkinliğinin belirlenmesi
Determination of the efficacy of imiquimod conjugated photoimmunotherapy agents on breast cancer stem cells
- Tez No: 937146
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM GÖKSEL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Kimya, Biology, Biotechnology, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kök Hücre Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kök Hücre ve Doku Yenilenmesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kanser, hücrelerin anormal/kontrolsüz bir şekilde çoğalmasıyla karakterize edilir. Kanser tedavisinde kemoterapi/ radyoterapi/cerrahi müdahale gibi konvansiyonel yöntemler kullanılmaktadır. Son yıllarda çalışılan tedavi yöntemlerinden immünoterapi, vücudun bağışıklık sistemini kanser hücrelerine karşı güçlendirmeyi hedefler ve kemoterapi ajanlarına kıyasla kişiye ve tümöre özgü cevaplar elde edilmektedir. Bir diğer alternatif tedavi yöntemi klinikte uygulamaları da olan reaktif oksijen türlerinin (ROS) oluşturulmasıyla gerçekleştirilen fotodinamik-terapi (PDT)'dir. PDT minimal invaziv doğası, işlevselleştirilebilir PDT ajanlarıyla hedefe özgül ilaçların kullanımına olanak sağlaması özellikleriyle öne çıkmaktadır. Meme kanseri, dünya çapında kadınlarda kansere bağlı ölümlerde ilk sıradadır, hem tümörler arası hem de tümöriçi heterojenite gösterir. Tümörün ilerlemesini sağlayan kanser-kök-hücreleri(KKH) normal kök-hücrelere benzer şekilde, kendi kendini yenileme ve progenitör hücrelerin yanı sıra farklılaşmış hücrelere dönüşme özelliğine sahiplerdir. Ayrıca KKH'ler kanserde metastaz ve tedavi direncinde rol oynarlar. Tedaviye rağmen remisyondaki hastalarda nüks ve metastaz gelişebilmektedir. Bu nedenle, yeni tedavi stratejileri araştırılırken KKH'lerin ayrıntılı olarak anlaşılması önemlidir. Meme kanseri için etkili tedavi yöntemi geliştirilmesi hedeflenen bu projeyle, PDT ve immünoterapinin birlikte görev aldığı yenilikçi bir tedavi yaklaşımı olan Fotoimmüno-terapi(PIT) uygulanması hedeflenmektedir. Çalışmada tasarlanan PIT ajanı, silisyum(IV)ftalosiyanin(SiPc)-Imiquimod(imq)-aminoasit(aa); asimetrik olarak eksenel pozisyonlardan immün sistemi stimüle edici(imq) ve hücre içine alımı destekleyici(aa) yapılar içerir“(imq)-SiPc-(aa)”. Bu amaçla kanser hücrelerinde bulunduğu bilinen TLR7/8 reseptörlerine bağlanarak bağışıklık hücrelerini uyaran, immunomodülatör Imiquimod seçilmiştir. Ayrıca aminoasitler (arjinin-glutamat) polar-asidik ve polar-bazik özelliktedir ve bu sayede hem çözünürlük hem de hücre içine alımın artacağı öngörülmektedir. Böylece kanser ve immün hücrelerin hedeflenmesiyle tedavi etkisinin artması ve nüks riskinin ortadan kaldırılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Cancer is characterized by the abnormal/uncontrolled proliferation of cells. Conventional methods such as chemotherapy, radiotherapy, and surgical intervention are used in cancer treatment. One of the recently studied treatment approaches, immunotherapy, aims to strengthen the body's immune system against cancer cells, achieving patient- and tumor-specific responses compared to chemotherapy agents. Another alternative treatment method, photodynamic therapy (PDT), involves the generation of reactive oxygen species (ROS) and has clinical applications. PDT stands out due to its minimally invasive nature and its ability to enable the use of target-specific drugs through functionalized PDT agents. Breast cancer ranks first in cancer-related deaths among women worldwide and exhibits both intertumoral and intratumoral heterogeneity. Cancer stem cells (CSCs), which drive tumor progression, possess self-renewal properties similar to normal stem cells and can differentiate into both progenitor and mature cells. Additionally, CSCs play a role in cancer metastasis and treatment resistance. Despite treatment, recurrence and metastasis can develop in patients in remission. Therefore, understanding CSCs in detail is crucial for developing new therapeutic strategies. This project aims to develop an effective treatment approach for breast cancer by implementing Photoimmunotherapy (PIT), an innovative treatment strategy that combines PDT and immunotherapy. The PIT agent designed in this study consists of silicon(IV) phthalocyanine (SiPc)-Imiquimod (imq)-amino acid (aa), asymmetrically containing immune-stimulating (imq) and cell uptake-enhancing (aa) structures in axial positions, formulated as“(imq)-SiPc-(aa).”For this purpose, the immunomodulator Imiquimod, which binds to TLR7/8 receptors known to be present in cancer cells and stimulates immune cells, was selected. Additionally, amino acids (arginine-glutamate) with polar-acidic and polar-basic properties were chosen, as they are expected to enhance both solubility and cellular uptake. By targeting both cancer and immune cells, this approach aims to improve treatment efficacy and eliminate the risk of recurrence.