Doğum şeklinin laktasyonun erken başlaması ve pospartum ilk 6 ay boyunca devam etmesine etkisi
The effect of mode of delivery on the initiation and maintenance of lactation in the first 6 months postpartum
- Tez No: 937152
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLAY GÖK KORUCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışma, doğum şekli (vajinal doğum-sezaryen), sosyodemografik ve klinik faktörlerin laktasyonun erken başlangıcı (ilk 72 saat) ve postpartum ilk altı ay boyunca devam etmesi üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif gözlemsel çalışma, Konya Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde Aralık 2024-Mayıs 2025 tarihleri arasında doğum yapan 18-40 yaş arasındaki 234 kadın üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar doğum sonrasında, demografik özellikler ve laktasyon başlangıcına ilişkin soruları içeren bir anket doldurmuş; ayrıca hastane kayıtlarından doğum bilgileri, epizyotomi durumu, postpartum hastanede kalış sürelerine ait bilgiler elde edilmiştir. Postpartum altıncı ayda annelerle telefon aracılığıyla görüşülerek emzirme süreci değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmamızda, doğum şeklinin (VD-CS) laktasyonun erken başlaması (ilk 72 saat) ve ilk 6 ay süresince devam etmesi üzerinde benzer etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Laktasyonun erken dönemde başlama oranları her iki doğum türünde de yüksektir; vajinal doğum yapan annelerin %94,6'sında, sezaryen ile doğum yapan annelerin ise %90,6'sında ilk 72 saat içinde süt gelişimi gözlenmiştir. Fakat ilk yarım saat içinda laktasyonun başlaması VD grubunda CS grubuna göre istatistiksel anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (%58.6 vs. %17.9, p=0.001).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective:This study aims to evaluate the impact of birth mode (vaginal delivery vs. cesarean section), sociodemographic, and clinical factors on the early initiation of lactation (within the first 72 hours) and its continuation during the first six months postpartum. Materials and Methods: This prospective observational study was conducted on 234 women aged 18–40 who gave birth at the Konya City Hospital Obstetrics and Gynecology Clinic between December 2024 and May 2025. After childbirth, participants completed a questionnaire covering demographic characteristics and lactation initiation. Additionally, hospital records were reviewed to obtain information on delivery details, episiotomy status, and postpartum hospital stay duration. At six months postpartum, mothers were contacted via telephone to assess their breastfeeding process. Results: Our study observed similar effects of birth mode (VD-CS) on the early initiation of lactation (within the first 72 hours) and its continuation for the first six months. The rates of early lactation initiation were high in both birth modes; milk production within the first 72 hours was observed in 94.6% of mothers who had vaginal deliveries and 90.6% of those who had cesarean sections. However, the rate of lactation initiation within the first 30 minutes was statistically significantly higher in the VD group compared to the CS group (58.6% vs. 17.9%, p=0.001).