Laparoskopik minimal invaziv jinekolojik cerrahilerde perioperatif magnezyum infüzyonunun; anestezi derinliği, postoperatif analjezi parametreleri, stres yanıtı, derlenme, titreme ve kan magnezyum düzeylerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of perioperative magnesium infusion on anesthesia depth, postoperative analgesia parameters, stress response, recovery, shivering, and blood magnesium levels in laparoscopic minimally invasive gynecological surgeries
- Tez No: 937150
- Danışmanlar: PROF. DR. BERİT GÖKÇE CEYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Laparoskopik minimal invaziv cerrahiler, düşük komplikasyon oranları, kısa hospitalizasyon süreleri ve hızlı iyileşme avantajlarıyla tercih edilmektedir. Ancak cerrahi stres yanıtı, postoperatif ağrı ve anestezi sonrası komplikasyonlar, hasta konforunu ve iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir. Bu prospektif gözlemsel çalışmada, Eylül-Aralık 2024 tarihleri arasında Süleyman Demirel Üniversitesi Hastanesi'nde elektif laparoskopik minimal invaziv cerrahi geçiren 92 hasta gözlendi. Hastalar, magnezyum uygulanan grup (Grup M, n=46) ve magnezyum uygulanmayan kontrol grubu (Grup S, n=46) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Grupların yaş, cinsiyet, ASA skorları ve komorbidite dağılımları benzerdi. Operasyon türleri ve süreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Perioperatif vital bulgular incelendiğinde, magnezyum grubunda kan basıncı parametrelerinin daha stabil seyrettiği görüldü.
Özet (Çeviri)
Laparoscopic minimally invasive surgeries are preferred due to their low complication rates, short hospitalization periods, and rapid recovery advantages. However, surgical stress response, postoperative pain, and anesthesia-related complications can negatively impact patient comfort and the recovery process. This prospective observational study evaluated 92 patients who underwent elective laparoscopic minimally invasive surgery at Suleyman Demirel University Hospital between September and December 2024. Patients were divided into two groups: those receiving magnesium infusion (Group M, n=46) and a control group without magnesium (Group S, n=46). The groups were similar in terms of age, gender, ASA scores, and comorbidity distribution. There was no statistically significant difference in terms of operative types and durations. Perioperative vital parameters revealed that blood pressure stability was better maintained in the magnesium group.