Sağlık personellerinin afet farkındalığı ve afetlere yönelik tutumlarının incelenmesi
Investigation of health personnel's disaster awareness and attitudes towards disaster
  1. Tez No: 937164
  2. Yazar: GİZEM GÖLPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL DEMİR YETİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Durum ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Afetlerin olumsuz etkilerini azaltmak, başarılı bir afet yönetimi ve toplumların afetlere karşı farkındalığının artırılmasıyla mümkündür. Bu araştırma Diyarbakır ilinde görev yapan sağlık personellerinin afet farkındalığı ve afetlere yönelik tutumlarını değerlendirilmek amacıyla yapılmıştır. Kesitsel ve tanımlayıcı tipte olan araştırmanın evrenini Diyarbakır ilinde görev yapan sağlık personelleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise rastgele örneklem seçimi yöntemiyle gönüllü olarak katılan 284 sağlık personeli oluşturmaktadır. Araştırma grubuna çevrim içi yöntem ile ölçek formları araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama formu olarak bireylerin demografik özellikleri elde etmek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formunun (cinsiyet, yaş, medeni durum, afete maruz kalma, afet eğitimi alma, ilk yardım eğitimi alma,“Evinizde afet ve acil durum çantası var mı?”,“Kişisel veya aile afet planınız var mı?”, afet bilgi kaynağı) yanı sıra Türkan ve Kılıç (2017) tarafından geliştirilen 3 boyutlu Afet Tutum Ölçeği (ATÖ) kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde,“ Independent Sample T-Testi”ve“Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA)”kullanılmıştır.“Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA)”yapılan testlerde ortaya çıkan anlamlı farklılık sonuçlarının hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek için“Post- Hoc”testi uygulanmıştır. Verilerin homojen olmasından ve örneklem sayısının eşit olmamasından dolayı bu testlerden“Scheffe”uygulanmıştır. Bu araştırmada Diyarbakır ilinde görev yapan sağlık personelinin genel olarak afetlere yönelik tutumu orta düzeyin üzerinde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Reducing the negative effects of disasters is possible by successful disaster management and increasing society's awareness of disasters. This research was conducted to evaluate the disaster awareness and attitudes of healthcare personnel working in Diyarbakır province. The population of the cross-sectional and descriptive study consists of healthcare personnel working in Diyarbakır. The sample of the research consists of 284 healthcare personnel who participated voluntarily through random sampling method. Scale forms were applied to the research group by the researcher via the online method. As a data collection form in the study, a personal information form prepared by the researcher to obtain the demographic characteristics of individuals (gender, age, marital status, exposure to disaster, receiving disaster training, receiving first aid training,“Do you have a disaster and emergency kit in your home?”, In addition to“Do you have a personal or family disaster plan?”, disaster information source), the 3-dimensional Disaster Attitude Scale (ATÖ) developed by Türkan and Kılıç (2017) was used. In the statistical analysis of the data,“Independent Sample T-Test”and“One-Way Analysis of Variance (ANOVA)”were used.“Post-Hoc”test was applied to determine between which groups the significant differences occurred in the“One-Way Analysis of Variance (ANOVA)”tests. Since the data were homogeneous and the number of samples was not equal,“Scheffe”tests were applied. In this research, it was determined that the general attitude of healthcare personnel working in Diyarbakır towards disasters was above the medium level.