2005-2022 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği adli olguları değerlendirme heyetine yönlendirilen suça sürüklendiği iddia edilen çocukların değerlendirilmesi
Evaluation of children referred to the forensic assessment board of the Çukurova University Faculty of Medicine Child and Adolescent Psychiatry Outpatient Clinic for allegedly being involved in criminal acts between 2005-2022
  1. Tez No: 937168
  2. Yazar: ECE UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL TAHİROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışmada, mahkemeler tarafından adli değerlendirme amacıyla heyete yönlendirilen, suça sürüklendiği iddia edilen çocukların sosyodemografik, ailesel ve klinik özelliklerinin değerlendirilmesi; bu özelliklerin suç türleriyle olan ilişkilerinin incelenmesi ve elde edilen veriler doğrultusunda risk faktörlerine yönelik farkındalık sağlanması amaçlanmıştır. ​Gereç ve Yöntem: Çalışma, retrospektif tanımlayıcı nitelikte olup; 2005-2022 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Adli Olguları Değerlendirme Heyeti'ne yönlendirilmiş olan, 12-17 yaş aralığındaki toplam 300 çocuğa ait adli dosyalar incelenmiştir. Veriler SPSS 26.0 programında analiz edilmiş; istatistiksel karşılaştırmalarda Ki-kare testi ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the sociodemographic, familial, and clinical characteristics of children who were referred to the forensic assessment board by court order for alleged criminal behavior, to examine the relationship between these characteristics and the types of crimes committed, and to raise awareness about potential risk factors. ​Materials and Methods: This is a retrospective descriptive study. The forensic evaluation files of a total of 300 children, aged between 12 and 17 years, who were referred to the Forensic Assessment Board of the Child and Adolescent Psychiatry Department at Çukurova University Faculty of Medicine between 2005 and 2022, were retrospectively reviewed. Data were analyzed using SPSS 26.0 software; Chi-square and Mann Whitney U tests were used for statistical comparisons. A p-value of