İklim değişikliği kapsamında kent içi ulaşım sistemlerinin değerlendirilmesi: Adana örneği
Evaluation of urban transportation systems in the context of climate change: The case of Adana
- Tez No: 1015914
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE SAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, iklim değişikliği çerçevesinde Adana ilinde ulaşım kaynaklı CO₂ emisyonlarının hesaplanmasını ve elde edilen bulgular doğrultusunda sürdürülebilir ulaşım politikalarının geliştirilmesini amaçlamaktadır. Çalışmada öncelikle iklim değişikliğinin küresel ve ulusal ölçekte yarattığı etkiler, ulaşım sektörünün bu süreçteki rolü ve kent içi ulaşımın çevresel etkileri ele alınmıştır. Ardından Adana ilinde mevcut ulaşım yapısı, araç yoğunluğu, toplu taşıma kullanımı ve altyapı durumu incelenerek, ulaşımdan kaynaklanan karbon emisyonları IPCC Tier 1 yönemi ile hesaplanmıştır. Elde edilen bulgular, önerilerin bilimsel bir temele dayandırılmasını sağlamış; bu kapsamda geliştirilen öneriler koruma–kullanma dengesi, doğal kaynakların korunması, toplumsal refahın sürdürülebilir yaşam modeliyle desteklenmesi ve kent kimliğinin korunarak yeniden değer kazandırılması gibi stratejik hedefler doğrultusunda geliştirilmiştir. Tez, yalnızca çevresel etkilerin azaltılmasını değil, aynı zamanda ekonomik verimlilik ve sosyal sürdürülebilirlik boyutlarını da dikkate alarak bütüncül bir yaklaşım ortaya koymaktadır. Bu kapsamda, 2023 yılı Adana Ulaşım Ana Planı incelenmiş ve Adana'da sürdürülebilir ulaşım politikalarının uygulanabilirliği; toplu taşımanın güçlendirilmesi, bisiklet ve yaya yollarının artırılması, akıllı ulaşım sistemlerinin entegrasyonu ve karbon nötr ulaşım stratejilerinin hayata geçirilmesi gibi somut önerilerle desteklenmiştir. Sonuç olarak çalışma, Adana ilinde iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılması ve kent yaşam kalitesinin arttırılması açısından insan odaklı, çevreye duyarlı ve stratejik planlama temelli ulaşım politikalarının kritik bir öneme sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to calculate transport-related CO₂ emissions in the province of Adana within the context of climate change and to develop sustainable transport policies based on the findings. The study first examines the impacts of climate change at global and national scales, the role of the transport sector in this process, and the environmental impacts of urban transport. Subsequently, the existing transport structure, vehicle density, public transport usage and infrastructure conditions in Adana Province were analysed, and transport-related carbon emissions were calculated using the IPCC Tier 1 methodology. The findings obtained ensured that the recommendations were grounded in a scientific basis; within this framework, the recommendations developed were formulated in line with strategic objectives such as the balance between conservation and use, the protection of natural resources, the support of social welfare through a sustainable living model, and the preservation and revitalisation of urban identity. The thesis presents a holistic approach that considers not only the reduction of environmental impacts but also the dimensions of economic efficiency and social sustainability. In this context, the 2023 Adana Master Transport Plan has been examined, and the feasibility of implementing sustainable transport policies in Adana has been supported by concrete proposals such as strengthening public transport, increasing cycle and pedestrian routes, integrating smart transport systems, and implementing carbon-neutral transport strategies. Consequently, the study demonstrates that people-centred, environmentally sensitive and strategically planned transport policies are of critical importance for mitigating the effects of climate change and enhancing the quality of urban life in the province of Adana.