Siyasi propagandada: İdeoloji, ekonomi, sağlık ve eğitim politikalarının seçmen davranışlarına etkisi
The impact of ideology, economy, health, and education policies in political propaganda on voter behavior
- Tez No: 937229
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜŞRA ALPARSLAN ÖZÇEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez, siyasi propagandanın seçmen davranışları üzerindeki kritik rolünü, seçmenin oy verme davranışlarını ve siyasi propagandada; ideoloji, ekonomi, sağlık ve eğitim politikalarının seçmen davranışları üzerindeki etkisini incelemek ve araştırma kapsamında uzman görüşlerin alınması ile geliştirilen Seçmen Eğilim Ölçeği'nin güvenirlik ve geçerliğini analiz etmeyi hedeflemektedir. Araştırmaya, 18 yaş ve üzerinde olan 205 gönüllü birey katılmış olup araştırmanın bilimsel analizleri SPSS 22 istatistik paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen Açımlayıcı Faktör Analizler neticesinde faktör yükleri 0, 40 ve üzeri olan ve öz değeri 1 ve üzerinde olan 4 alt faktörlü ölçme aracı ortaya konmuştur. Böylelikle toplam varyansın %73, 991'ini açıklayan Ekonomi, Eğitim, Sağlık ve İdeoloji alt faktörlerinden oluşmaktadır. Seçmen Eğilim ölçeğinin güvenirliği (Cronbach's Alpha (α) = 0, 924) olarak elde edilmiş olup ölçeğin alt boyutların güvenirlikleri ise .80 ile .92 arasında yer almaktadır. Seçmen Eğilim Ölçeği, seçmen tercihlerini belirlemede güvenilir bir araç olarak geliştirilmiştir. Ayrıca; seçmen tercihinde ekonomik faktörlerin ideoloji, sağlık ve eğitimden daha etkili olduğunu göstermektedir. Siyasi partilerin stratejilerinde ekonomik çıkarları dikkate almalarının önemli olduğu, sağlık ve eğitim gibi faktörlerin de gelecekteki araştırmalar için değerli referanslar olabileceği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the critical role of political propaganda on voter behavior, the voting tendencies of voters, and the impact of ideology, economy, health, and education policies on voter behavior in political propaganda. It also aims to analyze the reliability and validity of the Voter Tendency Scale, which was developed based on expert opinions within the scope of the research. A total of 205 voluntary individuals aged 18 and above participated in the study, and scientific analyses were conducted using the SPSS 22 statistical package program. As a result of the Exploratory Factor Analyses, a four-factor scale was established, with factor loadings of 0.40 and above and eigenvalues of 1 and above. The four sub-factors, which explained 73.991% of the total variance, were identified as Economy, Education, Health, and Ideology. The reliability of the Voter Tendency Scale was obtained as Cronbach's Alpha (α) = 0.924, with the sub-dimension reliabilities ranging between 0.80 and 0.92. The Voter Tendency Scale was developed as a reliable tool to determine voter preferences. Furthermore, it shows that economic factors have a greater influence on voter preferences than ideology, health, and education. It is emphasized that political parties should consider economic interests in their strategies, and that health and education factors could also serve as valuable references for future research.