Kimyasal olarak modifiye edilmiş Zostera marina L. biyoatıklarını kullanarak sucul ortamından model bir biyosidal ajanın biyosorpsiyonu
Biosorption of a model biocidal agent from aquatic environment using chemically modified Zostera marina L. biowastes
  1. Tez No: 937237
  2. Yazar: HATİCE KAÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Sodyum hidroksit ile aktive edilen Zostera marina L. biyokütlesinin, model bir biyosidal ajan olan malakit yeşili sentetik boyasının biyosorpsiyonu incelenmiştir. Aktive edilmiş olan biyosorbentin biyosorpsiyon yeteneği, karakterizasyon, optimizasyon, izoterm, kinetik ve termodinamik çalışmalar ile yorumlanmıştır. pH, sıcaklık, biyosorbent miktarının artışı ile biyosorpsiyon kapasitesinde azalma, başlangıç sentetik boya konsantrasyonunun artışı ile biyosorpsiyon kapasitesinde artış oluştuğu tespit edilmiştir. Denge izoterm verileri en iyi Langmuir izoterm modeline uygunluk göstermiş ve optimum koşullarda (t: 360 dk., pH: 4, T: 25 oC, m:10 mg ve C0:15 mg L-1) maksimum biyosorpsiyon kapasitesi 103,834 mg g-1 olarak bulunmuştur. Karakterizasyon çalışmaları, biyosorbentin düzensiz bir yüzey morfolojisine ve farklı aktif fonksiyonel gruplara sahip olduğunu göstermiştir. Termodinamik veriler, biyosorpsiyonun endotermik ve kendiliğinden gerçekleştiğini göstermiştir. Deneysel veriler, kinetik olarak yalancı ikinci mertebe kinetik modeliyle iyi bir biçimde ifade edilmiştir. Sonuçlar, sodyum hidroksit ile aktive edilen Z. marina L. biyoatığının, sucul sistemlerden biyosit gideriminde ekonomik ve çevre dostu bir biyosorbent olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The biosorption of malachite green synthetic dye, a model biocidal agent, on sodium hydroxide-activated Zostera marina L. biomass was investigated. The biosorption ability of the activated biosorbent was interpreted by characterization, optimization, equilibrium, kinetic and thermodynamic studies. It was found that the biosorption capacity decreased with increasing pH, temperature and biosorbent amount, while the biosorption capacity increased with increasing initial synthetic dye concentration. The equilibrium isotherm data showed the best fit to the Langmuir isotherm model and the maximum biosorption capacity was found as 103.834 mg g-1 under optimum conditions (t: 360 min, pH: 4, T: 25 oC, m: 10 mg and C0: 15 mg L-1). Characterization studies showed that the biosorbent had an irregular surface morphology and different active functional groups. Thermodynamic data showed that the biosorption was endothermic and spontaneous. The experimental data were well expressed by the pseudo-second-order kinetic model. The results showed that Z. marina L. biowaste activated with sodium hydroxide can be used as an economical and environmentally friendly biosorbent for biocide removal from aquatic systems.