Bulgurun kalite parametrelerinin proses sırasında yapay zekâ destekli hızlı tespiti için bir araç tasarımı
Design of a tool for the ai-assisted quick determination of the quality parameters of bulgur during the process
  1. Tez No: 937246
  2. Yazar: NESLİHAN SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH BALCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ürün Geliştirme ve Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez, bulgur üretiminde renk, tane boyutu ve nem gibi kritik kalite parametrelerinin hızlı, tutarlı ve yüksek doğrulukla ölçülmesini amaçlayan yapay zekâ temelli bir prototip tasarımını konu edinmektedir. Konsept aşamasındaki bu çalışma, otomatik numune alma, gelişmiş görüntü işleme ve makine öğrenmesi algoritmalarının entegrasyonu üzerinde durarak endüstriyel kullanım potansiyelini vurgulamaktadır. Sensör teknolojileri, mikro denetleyici seçimi ve mekanik tasarım kriterlerini irdeleyen kapsamlı kuramsal çerçeve, gıda sektöründe daha yüksek verimlilik, sürdürülebilirlik, ekonomik avantaj ve standartlaşma için rehber niteliğindedir. Böylelikle planlanan saha testleri ve prototip uygulamaları, kalite kontrol süreçlerinde yenilikçi ve dönüştürücü çözümler sunmayı hedeflemektedir. Bu yaklaşım, ürün kalitesinin güvence altına alınmasında katkılar sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the design of an artificial intelligence-based prototype that aims to measure critical quality parameters such as color, grain size and moisture in bulgur production rapidly, consistently and with high accuracy. This conceptual study emphasizes the potential for industrial use by focusing on the integration of automatic sampling, advanced image processing and machine learning algorithms. The comprehensive theoretical framework examining sensor technologies, microcontroller selection and mechanical design criteria is a guide for higher efficiency, sustainability, economic advantage and standardization in the food sector. Thus, the planned field tests and prototype applications aim to provide innovative and transformative solutions in quality control processes. This approach can contribute to the assurance of product quality.