Understanding the consequences of the informal labor market on the lives of Syrian refugee children in Istanbul
Kayıt dışı işgücü piyasasının İstanbul'daki Suriyeli mülteci çocukların hayatları üzerindeki sonuçlarını anlamak
  1. Tez No: 937247
  2. Yazar: SEWAR BARAKAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM AKDENİZ GÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Suriye savaşı sırasında 1,8 milyonu çocuk olmak üzere milyonlarca mülteci güvenlik arayışıyla Türkiye'ye kaçtı. Şimdi hayatlarını yeniden inşa etmeye çalışırken zorluklarla karşılaşıyorlar. Büyük bir kent merkezi olarak İstanbul, Suriyeli mültecilerin en yoğun olduğu yer ve bunun sonucunda da İstanbul'daki pek çok çocuk, yaşayabilecekleri ve çalışabilecekleri yerler konusunda kısıtlamalarla karşı karşıya kalıyor ve bu da örgün eğitim ve istihdam sağlamalarını zorlaştırıyor. Bu durum çoğunlukla yoksulluk ve sömürüyle sonuçlanmakta, çocuklar ailelerinin hayatta kalmasını sağlamak için çalışmak zorunda kalmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'de çocuk işçiliğine maruz kalan Suriyeli çocukların deneyimlerini araştırmak, bu çocukların katılımına yol açan faktörlere, karşılaştıkları çalışma koşullarına ve bunların refahları üzerindeki etkisine odaklanmaktır. Bu amaca ulaşmak için İstanbul'da sekiz Suriyeli çocukla (dört erkek ve dört kız) gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış nitel görüşmeler yoluyla ampirik veriler toplanmıştır. Çalışma, erken çalışma yaşları, sınırlı eğitim fırsatları, uzun çalışma saatleri ve Türkiye'ye gelmeden önce savaş sırasında yaşadıkları deneyimlerden kaynaklanan psikolojik sıkıntı geçmişi nedeniyle çocuk işçiliğine maruz kalan Suriyeli çocukların ağır sömürüye karşı özellikle savunmasız olduğunu ileri sürüyor. Maalesef çocuk işçiliği nedeniyle artık daha da fazla baskı altındalar.
Özet (Çeviri)
During the Syrian war, millions of refugees, including over 1.8 million children, fled to Türkiye in search of safety. Now, they face challenges as they try to rebuild their lives. Istanbul, as a major urban center, has the highest concentration of Syrian refugees, and consequently, many children in Istanbul face limitations on where they can live and work, making it difficult for them to secure formal education and employment. This often results in poverty and exploitation, with children having to work to support their families' survival. The essential aim of this study is to explore the experiences of Syrian children engaged in child labor in Türkiye, focusing on the factors leading to their involvement, the working conditions they face, and the impact on their well-being. To accomplish this goal, empirical data was gathered through semi-structured qualitative interviews conducted in Istanbul with eight Syrian children (four boys and four girls). The study contends that because of early labor ages, restricted educational opportunities, long work hours, and a history of psychological distress linked to their experiences during the war before arriving in Turkey, Syrian children involved in child labor are particularly vulnerable to severe exploitation. Regretfully, they are now under even more strain due to child labor.