Zaman değişkenine bağlı kompleks potansiyelli özel gradyent terimli lineer olmayan schrodınger denklemi için optimal kontrol probleminin sonlu farklar yöntemiyle çözümü
The solution of the optimal control problem for the nonlinear schrodinger equation with a special gradient term with time-dependent complex potential using the finite difference method
  1. Tez No: 937251
  2. Yazar: ALİ CENAP SENGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GABİL YAGUB
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tezde, zamana bağlı kompleks potansiyelli özel gradyent terimli lineer olmayan Schrödinger denklemi için optimal kontrol probleminin sonlu farklar yöntemiyle nümerik çözümü ele alındı. Bu çalışmanın 3.1.1. bölümünde önce zamana bağlı kompleks potansiyelli özel gradyent terimli lineer olmayan Schrödinger denklemi için optimal kontrol problemi tanımlandı. 3.1.2. bölümünde zamana bağlı "kompleks potansiyelli özel gradyent terimli lineer olmayan Schrödinger denklemi için optimal kontrol probleminin sonlu farklar yönteminin yardımıyla diskritleştirilmesi yapıldı ve probleme karşılık gelen ayrık optimal kontrol problemi ve her bir olası kontrol için başlangıç sınır değer problemine karşılık fark şeması oluşturuldu. Bu çalışmanın 4.1.1 bölümünde fark şemasının çözümü için kestirim elde edildi. 4.1.2 bölümünde ise fark şemasının hatası değerlendirilerek hata için kestirim ispatlandı. 4.2.1 bölümünde fonksiyonellerin farkı değerlendirilerek fark için kestirim elde edildi. Nihayet çalışmanın 4.2.2 bölümünde sonlu fark yaklaşımlarının yakınsaklığı için iki yardımcı Lemma ispatlanarak fonksiyonele göre yakınsaklık için kestirim gösterildi. Tezin tartışma ve sonuç bölümünde incelenen optimal kontrol probleminin konulma ve verilerin sağladığı şartlar açısından daha genel olduğu, bir önceki çalışmalarda yer alan optimal kontrol problemlerinden ciddi bir biçimde farklı olduğu gösterilmiştir. Bunların yanı sıra elde edilen sonuçların güncel olduğu ve bir önceki çalışmalardaki sonuçlarla örtüşmediği de vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the numerical solution of the optimal control problem for the time-dependent nonlinear Schrödinger equation with a complex potential and a specific gradient term is addressed using the finite difference method. In Section 3.1.1, the optimal control problem associated with the aforementioned equation is formulated. Section 3.1.2 presents the discretization of the problem via the finite difference method. Accordingly, a discrete optimal control problem is constructed, and for each admissible control, a corresponding initial-boundary value problem is defined along with its finite difference scheme.In Section 4.1.1, estimations related to the solution of the finite difference scheme are obtained. Section 4.1.2 evaluates the error of the scheme, and an error estimate is rigorously proven. Section 4.2.1 provides an estimate for the difference between the functionals. Finally, in Section 4.2.2, the convergence of the finite difference approximations with respect to the functional is established through the proof of two auxiliary Lemmas.In the discussion and conclusion section of the thesis, it is emphasized that the formulated optimal control problem is more general in terms of its structure and the conditions imposed by the data, significantly differing from previously studied problems in the literature. Furthermore, it is highlighted that the results obtained are up-to-date and do not overlap with those presented in earlier studies.