Assessment of women's political participation in the Gambia's decision-making from colonialism to post-independence
Sömürgecılıkten bağımsızlık sonrasına Gambiya'da kadınların karar alma süreçlerine siyasal katılımının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 937250
  2. Yazar: JONFOLO JOBARTEH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADİL USTURALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Siyaset Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Siyaset Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çalışmanın amacı, kadınların karar alma ve liderlik rollerine ilişkin bakış açılarını şekillendiren tarihsel toplumsal cinsiyet yapıları da dahil olmak üzere, kadınların siyasi katılımını engelleyen faktörleri anlamaktır. Çalışma, sömürgeci toplumsal cinsiyet yapılarının modern siyasette nasıl varlığını sürdürdüğünü ve bunun sonucunda kadınların bağımsızlıktan sonra kademeli olarak ötekileştirilmesini inceliyor. Gambiya tarihindeki boşlukları tespit etmek ve karar alma süreçlerinde kadınların azalmasına yönelik potansiyel açıklamalar oluşturmak için karşılaştırmalı ve keşfedici araştırma tasarımları kullanıldı. Araştırma, sömürge yönetimi ve İslam'ın gelişi nedeniyle Gambiya'nın siyasi sisteminin kadınların katılımına karşı dayanıklı olduğunu ortaya çıkardı. Cinsiyet eşitliğinin sağlanması için geleneksel cinsiyet rollerinin ve sistemik ataerkil yapının ortadan kaldırılması gerekiyor. Kadınların her zaman ülkenin siyasi gelişimiyle ilgilendiğini ve dolaylı olarak dahil olduğunu ortaya çıkardı. Ancak Afrika'nın siyasi sistemlerinin dış etkilere kayması nedeniyle kadınların kendine olan güveni zamanla siyasi alandan silindi. Araştırmada, özel ve kamusal alanlardaki ataerkil ve geleneksel normların ortadan kaldırılmasında uluslararası yardım ve hukuki tedbirlerin tek başına yeterli olmadığı sonucuna varıldı. Hükümetin tam işbirliği gereklidir. Hükümet, kadınların siyasi katılımını engelleyen zorluklarla etkili bir şekilde mücadele edebilir ve muhafazakar grupların kadınların temsiline yönelik olumsuz etkilerine karşı koyabilir.
Özet (Çeviri)
The study's objective is to understand the factors that hinder women's political participation, including historical gender constructs that shape women's perspectives on decision-making and leadership roles. The study examines how colonial gender constructs have persisted in modern politics, resulting in the gradual marginalisation of women after independence. Comparative and exploratory research designs were utilised to identify gaps in Gambian history and to generate potential explanations for the decline of women in decision-making. The study found that the Gambia's political system was insusceptible to women's participation as a result of colonial administration and the arrival of Islam. The traditional gender roles and systemic patriarchal structure must be dismantled to achieve gender equality. It has revealed that women have always been interested and indirectly involved in the country's political development. However, women's confidence has effaced from the political space over time due to the shift in Africa's political systems to external influence. The study concluded that international assistance and legal measures alone are insufficient in eliminating patriarchal and traditional norms in private and public spaces. Full cooperation of the government is necessary. The government can effectively tackle the challenges that hinder women's political participation and counter the negative effects of conservative groups against women's representation.