Kirletici maddelerin bazı tahıl bitkileri üzerine etkisi
Effect of contaminants on some cereal crops
- Tez No: 937260
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kirletici maddelerin başında gelen herbisitler ve bu gruba dahil olan ve yaygın ve bilinçsiz bir kullanım düzeyine sahip glifosat uygulaması bitki büyümesini ve verimini etkileyen en önemli abiyotik stres faktörlerinden biridir. Bitkiler yaşam süreleri boyunca en az bir kez bu stres faktörleri ile karşı karşıya kalırlar. Bunun kaçınılmaz bir sonucu olarak hücresel ve fotooksidatif hasarın farklı hücresel bölümlerde artmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple yapılan bu çalışmada ülkemizde de yaygın bir şekilde ekimi yapılam önemli tahıl bitkilerinden olan Mısır ve Buğday bitkilerinin yapraklarında son yıllarda kullanımı artan bir şekilde devam eden ve önemli bir herbisit olan glifosatın farklı konsantrasyonlardaki (0,1; 1; 2; 5 ppm) etkisinin fizyolojik ve kimyasal etkilerinin incelenmesidir. 25 günlük mısır ve buğday fideleri 5 farklı deney grubuna ayrılarak 1 hafta boyunca glifosat uygulamasına tabi tutuldular. 1 haftalık uygulama sonucunda taze ve kuru ağırlık, oransal su içeriği, fotosentetik pigment, prolin ve antosiyan içerikleri her iki türün yapraklarında tayin edildi. 25 günlük mısır ve buğday fidelerinin yapraklarındaki farklı konsantrasyonlarda glifosat uygulaması sonucunda her iki türde de taze ve kuru ağırlık içerikleri kontrol grubuna göre önemli ölçüde azalmış olup, klorofil içerikleri azalırken, karotinoid içerikleri azalmış, antosiyan ve prolin içerikleri artmıştır. Sonuç olarak bulgular mısır ve buğday yapraklarında glifosat uygulaması sonucu fizyolojik ve kimyasal sistemlerde birtakım değişikliklere sebep olduğunu KİRLETİCİ MADDELERİN BAZI TAHIL BİTKİLERİ ÜZRİNE ETKİSİ xv göstermiştir. Yapılan bu çalışmada herbisitlerin tahıl bitkileri üzerine kullanımlarının daha bilinçli ve dikkatli yapılması konusunda gelecekteki çaalışmalara katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Herbicides, which are among the leading pollutants, and glyphosate application, which is included in this group and is widely and unconsciously used, are one of the most important abiotic stress factors affecting plant growth and productivity. Plants face these stress factors at least once during their lifetime. As an inevitable consequence, this causes increased cellular and photo-oxidative damage in different cellular compartments. For this reason, in this study, the effect of glyphosate, an important herbicide, which has been increasingly used in recent years, at different concentrations (0,1; 1; 2; 5 ppm) on the leaves of Corn and Wheat plants, which are important cereal plants widely cultivated in our country. It is the study of physiological and chemical effects. 25-day-old corn and wheat seedlings were divided into 5 different experimental groups and subjected to glyphosate application for 1 week. As a result of 1-week application, fresh and dry weight, relative water content, photosynthetic pigment, proline and anthocyan contents were determined in the leaves of both species. As a result of glyphosate application at different concentrations on the leaves of 25-day-old corn and wheat seedlings, fresh and dry weight contents of both species decreased significantly compared to the control group, while chlorophyll contents decreased, carotinoid contents decreased, and anthocyan and proline contents increased. As a result, the findings showed that glyphosate application in corn and wheat leaves caused some changes in physiological and chemical Effects of contaminants on some cereal plants xvii systems. This study will contribute to future studies on the more conscious and careful use of herbicides on cereal plants