Yığma yapıların çelik konstrüksiyon ile güçlendirilmesinin araştırılması
The investigation of strengthening masonry structures with steel construction
- Tez No: 937261
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHDİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çelik konstrüksiyon ile yığma yapıların güçlendirilmesi, bu yapıların tarihi ve mimari açıdan önemli olmaları nedeniyle dayanıklılıklarını artırmak ve gelecek nesillere güvenli bir şekilde aktarılmalarını sağlamak amacıyla yenilikçi yöntemlerle ele alınmıştır. Bu çalışma, yığma yapıların mevcut yapısal sorunlarını ve depremler gibi dinamik yükler altındaki davranışlarını analiz etmeyi; geleneksel güçlendirme yöntemlerinin yetersiz kaldığı durumlarda çelik konstrüksiyon sistemlerinin sağladığı yapısal katkıları değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, taşıyıcı sistemlerin yapısal zayıflıkları incelenmiş, en uygun güçlendirme yöntemlerini belirlemek için geleneksel ve modern malzemeler karşılaştırılmış ve çelik konstrüksiyon sistemlerinin simülasyonları gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, çelik konstrüksiyon ile güçlendirilen yığma yapıların yalnızca yapısal dayanıklılığı artırmakla kalmayıp, aynı zamanda tarihi bağlamın korunması hedefleriyle uyumlu çözümler sunduğunu göstermektedir. Depremler gibi dinamik yüklere karşı üstün performans sergileyen bu yöntem, yapıların orijinal estetik ve işlevsel özelliklerini korurken modern tekniklerin entegrasyonunu mümkün kılmaktadır. Tarihi yığma yapılarda çelik konstrüksiyon sistemlerinin kullanımının teşvik edilmesi, orijinal bağlama zarar vermeyen uygulama tekniklerinin önceliklendirilmesi ve bu alanda daha fazla araştırma yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The strengthening of masonry structures with steel construction is addressed through innovative methods to enhance the durability of these structures, which are of significant historical and architectural importance, and to ensure their safe preservation for future generations. This study aims to analyze the existing structural issues of masonry structures and their behavior under dynamic loads, such as earthquakes, while evaluating the structural contributions provided by steel construction systems in cases where traditional strengthening methods prove insufficient. Within the scope of this research, the structural weaknesses of load-bearing systems were examined, traditional and modern materials were compared to determine the most suitable strengthening methods, and simulations of steel construction systems were conducted. The results indicate that steel-construction-strengthened masonry structures not only improve structural durability but also offer solutions that align with the objectives of preserving historical context. This method, which demonstrates superior performance against dynamic loads such as earthquakes, enables the integration of modern techniques while preserving the structures' original aesthetic and functional characteristics. It is recommended that the use of steel construction systems in historic masonry structures be promoted, implementation techniques that do not damage the original context should be prioritized, and further research in this field should be conducted.