Examination of the proposed tribunal for the prosecution of the crime of aggression committed by russian officials
Rus yetkililer tarafından işlenen saldırganlık suçunun kovuşturması için teklif edilen mahkemenin incelenmesi
  1. Tez No: 937280
  2. Yazar: ÇAĞIN SOYUER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DRAGANA SPENCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Greenwich
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Soğuk Savaş'tan beri uluslararası barışa en mühim tehdit Rusya Federasyonu'nun Ukrayna'yı topyekun işgali olarak addedilmiştir. Teşkil ettiği tehdidin yanında, devlet olma, tanınma ve özerklik de dahil olmak üzere uluslararası kamu hukukunun birçok yönünü sorgulanır hale getirmiştir. Mamafih, Eylül 2022'de, Avrupa Konseyi tarafından yapılan Rus politikacılar ve ordu kumandanları tarafından işlenen ve İkinci Dünya Savaşı'ndan beri tartışmalı olan saldırganlık suçunu yargılamak için bir geçici mahkeme kurulması teklifi dikkatlere sunulmuştur. Önemini ve uluslararası toplum üzerindeki olası sonuçlarını tam anlamıyla kavrayabilmek adına, saldırganlık suçu başlığını ve bir geçici mahkemede kovuşturulması teklifini incelemek ziyadesiyle ehemmiyetlidir. Bu çalışma, meseleyi ilk olarak suçun tarih boyunca nasıl evrildiğine bakarak, ikincisi teklif edilen mahkeme için emsal teşkil eden geçici mahkemelerin başarıları ve kusurlarıyla birlikte değerlendirerek, üçüncüsü yargı yetkisi ve devlet başkanlarının dokunulmazlığı gibi olağan meseleleri inceleyerek, dördüncüsü Rusya tarafından ileri sürülen gerekçeleri yorumlayarak ve son olarak da çalışmada ortaya konan tüm bulguları değerlendirmek suretiyle bir sonuca vararak incelemektedir.
Özet (Çeviri)
The most significant threat to international peace and security since the Cold War has been deemed to be the Russian Federation's full scale invasion of Ukraine. Along with the danger it posed, it put into question many aspects of public international law, including statehood, revognition, and self-determination. However, in September 2022, the proposal by the Council of Europe for the creation of an ad hoc tribunal to try the crime of aggression perpetrated by the Russian political and military leadership brought attention to a crime which has been controversial since World War II. To fully comprehend its significance and potential implications on the international community, examining the subject of the crime of aggression, and the proposal to prosecute it before an ad hoc tribunal is crucial. This paper examines the issue by first looking at how crime has evolved throughout history, second evaluating the ad hoc tribunals that established precedents for the proposed tribunal with their successes and flaws, third examining the practical issues like jurisdiction and the immunity of heads of state, and fourth interpreting the justifications advanced by Russia, and finally coming to a conclusion by evaluating all the findings that were introduced within the paper.