Duygu düzenleme becerisi ve öz şefkat düzeyinin çevrimiçi alışveriş bağımlılığı ile ilişkisi
The relationship of emotion regulation ability and self-compassion level with online shopping addiction
  1. Tez No: 937289
  2. Yazar: EYLEM SEÇKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANİFE YILMAZ ÇENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmada yetişkinlerin duygu düzenleme becerisi ve öz şefkat düzeylerinin çevrimiçi alışveriş bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Duygu düzenleme güçlüğü, öz şefkat ve çevrimiçi alışveriş bağımlılığı kavramları demografik değişkenler açısından incelenmiştir. Veri analizleri verileri geçerli olan 400 katılımcının verileri üzerinden yapılmıştır. Katılımcılar yetişkin 300 kadın, 100 erkekten oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği Kısa Form-16, Öz Şefkat Ölçeği Kısa Form, Kompulsif Çevrimiçi Satın Alma Ölçeği ve kişisel bilgi formu uygulanmıştır. Araştırma sonucunda duygu düzenleme becerisi ve çevrimiçi alışveriş bağımlılığı arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişki olduğu; öz şefkat ve çevrimiçi alışveriş bağımlılığı arasında anlamlı ve negatif yönlü ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to Decipher the relationship between online shopping addiction, emotion regulation skills and self-compassion levels of adults. The concepts of emotion regulation difficulty, self-compassion and online shopping addiction have been examined in terms of demographic variables. The data analyses were performed on the data of 400 participants whose data were valid. The participants consist of 300 adult women and 100 men. The Emotion Regulation Difficulty Scale Short Form-16, the Self-Compassion Scale Short Form, the Compulsive Online Purchase Scale and the personal information form were applied as data collection tools. As a result of the research, it was concluded that there is a significant and positive relationship between emotion regulation ability and online shopping addiction; there is a significant and negative relationship Dec Decently between self-compassion and online shopping addiction.