Beliren yetişkinlikte yaşamın anlam ve amacı, öz-duyarlık ve psikolojik esneklik arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between meaning and purpose of life, self-compassion, and psychological flexibility in emerging adulthood
  1. Tez No: 937290
  2. Yazar: ÜNZİLE DAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ÖNEN ÜNSALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı; beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerin yaşamlarında anlam ve amacın, öz-duyarlığın ve psikolojik esnekliğin ilişkisini incelemektir. Araştırma ilişkisel tarama çalışmasıdır. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'de yaşayan, 18-25 yaş aralığındaki 373 (Ort.= 21.46) birey oluşturmaktadır. Araştırmaya katılanların 270'i (%72.4) kadın, 103'ü (%27.6) erkektir. Verilerin toplanmasında; araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu, Hayatın Anlam ve Amacı Ölçeği, Öz-duyarlık Ölçeği ve Psikolojik Esneklik Ölçeği kullanılmıştır. Veriler 25 Eylül-25 Kasım 2021 tarihleri arasında Google Form aracılığıyla toplanmış, SPSS 26.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde ise betimleyici istatistiklerden frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, standart hata, çarpıklık ve basıklıktan faydalanılmıştır. Kişisel Bilgi Formu'nda yer alan değişkenlerin farklılık analizinde Bağımsız Gruplarda T testi, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis farklılık analizleri kullanılmıştır. Kruskal Wallis ile yapılan analizler sonrası gruplar arası farklılığın nereden kaynaklandığını belirlemek için Bonferroni düzeltmesi yapılmış ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Normal dağılım gösterdiği belirlenen ölçekler arasındaki ilişki analizinde Pearson Korelasyon analizinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the meaning and purpose of life, self-compassion, and psychological flexibility in the period of emerging adulthood, which is a period between the age of 18 and 25. 373 participants (270 females, 103 males), were sample of this study and mean average was 21.46. Personal Information Form which is developed by the researcher, Meaning and Purpose of Life Scale, Self-compassion Scale, and Psychological Plexibility Scale were applied for data collection and collected through Google Forms. Frequency, percentage, mean, standard deviation, standard error, skewness, and kurtosis were used as descriptive statistics. In data analysis; Independent Sample t Test, Kruskal Wallis, Mann-Whitney U, and Pearson Correlation techniques were used. p values below 0.05 were considered statistically significant.