A small and Eurosceptic Nordic state in the Arctic: Iceland and the EU's Arctic Policy
Arktik'te küçük ve Avrupa şüpheci bir Nordik devleti: İzlanda ve AB'nin Arktik politikası
  1. Tez No: 937291
  2. Yazar: AKİF CEM ÖZKARDEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ANNE-ISABELLE RICHARD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Leiden University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Beşeri ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
21. yüzyılda Arktik (ya da Yüksek Kuzey) siyasi, ekonomik ve çevresel nedenlerden ötürü hem Arktik hem de Arktik olmayan ülkelerin ilgi odağı haline gelmiştir. Arktik coğrafya, iklim, biyolojik çeşitlilik, farklı kültürler ve doğal kaynaklar açısından dünyada eşi benzeri olmayan bir bölgedir. İzlanda ve AB'nin Arktik'te ortak çıkarları ve ortak endişeleri vardır. İzlanda Temmuz 2009'da AB üyeliği için başvuruda bulunmuştur. Yeni hükümet 27 Nisan 2013'te yapılan genel seçimlerin ardından Haziran 2013'te AB ile katılım müzakerelerini askıya almıştır. İzlanda'nın 2009'dan bu yana AB'ye katılım süreci göz önüne alındığında, bazıları Arktik'in müzakerelerin seyrini değiştiren veya kamuoyunu doğrudan etkileyen bir faktör olmadığını iddia edebilir. Ancak, bu tez, İzlanda ve AB'nin Arktik'teki ortak çıkar ve kaygılarının İzlanda'nın AB'ye katılım sürecinde yeni bir sayfa açabileceğini, zira İzlanda'nın üyeliğinin bir sonucu olarak hem İzlanda'nın hem de AB'nin Arktik'te karşılıklı faydalar sağlayabileceğini kanıtlamaya çalışacaktır. Dahası, bu tez İzlanda'nın küçüklüğünün bu karşılıklı faydalarda önemli bir rol oynadığını savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the 21st century the Arctic (or the High North) has become the centre of interest of both Arctic and non-Arctic countries because of political, economic and environmental reasons. The Arctic is a unique region in the world in terms of geography, climate, biodiversity, different cultures, and natural sources. Iceland and the EU have common interests and common concerns in the Arctic. Iceland applied for EU membership in July 2009. After the general elections in 27 April 2013 the new government put accession talks with the EU on hold in June 2013. Considering the accession process of Iceland to the EU since 2009, some would argue that the Arctic is not a factor changing the course of negotiations or affecting public opinion directly. However, this thesis will try to prove that common interests and concerns of Iceland and the EU in the Arctic indeed may turn over a new leaf in the accession process of Iceland to the EU since both Iceland and the EU can enjoy mutual benefits in the Arctic as a consequence of Iceland's membership. Moreover, this thesis argues that the smallness of Iceland plays a significant role in those mutual benefits.