Tam zamanında üretime doğru kaizen uygulamaları
Kaizen processes for just in time manufacturing
- Tez No: 93735
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT ÖZGÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
ÖZET Araştırmalara göre, dünyada birçok ülkede işletmelerin önemli sorunları üretimin yavaş ve dengesiz ilerlemesi, standartlaştırma olmaması, malzeme ihtiyacının iyi planlanamamasıdır. Bütün bu sorunlar sonucunda, büyük miktarda üretim içi envanterler ve yüksek stok maliyetleri oluşur. Büyük firmalar piyasadaki şiddetli rekabet sonucunda, maliyetlerinin büyük bir yüzdesini oluşturan envanter maliyetlerini, azaltma çalışmalarına gitmişlerdir. İşletmeler müşterilerinin isteklerini zamanında ve gereken miktarda verebilmek için fazla miktarda envanter tutarlar. Böylece kaynaklar uzun süre envantere bağlanır, aynı çıktı alınır ve bu verimliliği düşürür. Bu da maliyetleri yükseltir, işletmenin rekabet gücünü azaltır ve işletmenin geleceğini zora sokar. Tam Zamanında Üretim uygulanabilen işletmelerde bu maliyetler minimum seviyeye indirilerek işletmeye piyasada daha üstün rekabet şansı yaratılır. Değişen dünyada değişimi yakalamak ve en üst düzeyde müşteri memnuniyetini sağlamak, en kısa sürede tam zamanında oluşan dünya fiyatlarında ve istenilen kalitede daha iyi hizmet sunarak verilmesi halinde mümkündür. Bunların içerisinde serbest ekonomide en önemli değişim dünyada oluşan fiyatlarda üretimin nasıl yapılacağı konusudur. Eski dönemlerde (Satış Fiyatı = Maliyet + Kâr) satış fiyatı maliyet ve kâr gözönüne alınarak hesaplanıyordu. Şimdilerde ise değişen dünyada en büyük değişim satış fiyatının müşteri tarafından belirlenmesidir. Yani, Satış Fiyatı - Maliyet=Kâr'dır. Buradan da anlaşılacağı üzere işletmelerin faaliyetlerini sürdürebilmeleri ve mevcut pazar paylarını artırabilmeleri için mevcut çalışma yöntemlerini gözden geçirerek maliyetlerini düşürme zorunlulukları vardır (Üretim Odaklılık). Üretimde maliyetleri düşürmek için mevcut çalışma yöntemlerinde yapılacak iyileştirmeler Kaizen felsefesi ile mümkündür. Bu çalışmamda TZÜ felsefesinin doğuşunu, TZÜ sistemine geçiş için yapılması gerekenleri, sistemin amaç ve elemanlarını ve işletmelere sağladıklarını inceledim. Uygulama olarak da maliyetleri düşürerek rekabet gücünü artıran ve işletmelerin gelecekte de varolmalarını sağlayacak olan Kaizen metodunu incelemeye çalıştım. xıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Slow and unbalanced production, lack of standardization and difficulties in planning the sources: these are the most important problems in companies in many countries. Because of all these problems there comes a great amount of inventory and high stock costs. As a result of the great competition at the market the biggest companies decided to work on decreasing the cost of inventory as it is the largest part of their total cost. In fact companies hold their inventory at its largest level to attract their customers, to meet all their need at any time they want. So all the sources stay the same on the inventory list for a long time, the output remains the same for that period and decrease the efficiency (profitability). This leads to an increase in cost, decrease the competency of the company and brings risk factor for the future. On Time Production (OTP) keeps costs at the minimum and brings a chance of higher standards for the competition on the market in business. Following the range of change in a continuously changing world and having maximum customers' content is possible if you offer the right prices for the right time with better, high quality service. The most important thing in liberal economies at this respect is how to make production with the daily changing prices all over the world. In the past sales prices were calculated in consideration of the cost plus profit (sales prices=cost + profit). But nowadays in this changing world the biggest differenc is that the sales prices are being determined by the customers. That means: sales prices-cost=profit. So it seems that for keeping their activity and for increasing their market share, the companies must revise their existing production methods to decrease their cost (Production Centered/Based). A reform in present methods for decreasing the cost of production is possible with the Kaizen Philosophy. On this paper you can find the origin of the“On-Time Production”Philosophy, the ways to adapt the“On-Time Production”System, the systems purpose and elements and its advantages for the companies. In practice there is a case study on the Kaizen Method that increases the power of competition for the companies by decreasing the costs and plays a great part for them to higher their standards for the future.