Acil servise başvuran intoksikasyon vakalarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of intoxication cases referred to the emergency department
- Tez No: 937350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Acil Tıp, Hemşirelik, Emergency Medicine, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Acil Tıp Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: İntoksikasyon vakaları, acil servislerde sıkça karşılaşılan acil tıbbi durumlar arasındadır ve halk sağlığını tehdit eden önemli bir sorun oluşturmaktadır. Bu çalışma Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Acil Servis'e başvuran intoksikasyon vakalarının incelenip hangi nedenlerle, ne sıklıkla gerçekleştiğinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Metot: Retrospektif olan bu çalışmaya 01.08.2011- 01.08.2022 tarihleri arasında Gaziosmanpaşa Üniversitesi Acil Servisine başvuran ve Acil Servis I. Basamak Yoğun bakımda tedavi gören intoksikasyon vakaları dahil edilmiştir. Hastane Enlil HBYS sistemi üzerinden hastaların verilerine ulaşılmıştır, hasta sosyodemografik veri toplama formuna kaydedilmiştir. İstatistiksel analizler IBM SPSS Statistics Version 22 paket programında yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ortalama ± standart sapma, yüzdelik dağılımlar, bağımlı örneklem t testi, ki-kare testi ve ANOVA testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Intoxication cases are among the medical emergencies frequently encountered in emergency departments and constitute a significant problem that threatens public health. This study was conducted to examine intoxication cases admitted to Tokat Gaziosmanpaşa University Emergency Room and to evaluate for what reasons and how often they occur. Method: In this retrospective study, intoxication cases admitted to Gaziosmanpaşa University Emergency Room and treated in the Level 1 intensive care Emergency Room between 01.08.2011 and 01.08.2022 were included. The statics of the patiens were accessed through the hospital Enlil HMS system, and the patient was recorded in the sociodemographic statics collection form. Statistical analyzes were performed in the IBM SPSS Statistics Version 22 program. Mean ± standard deviation, percentage distributions, dependent sample t test, chi-square test and ANOVA test were used to evaluate the data.