Sağlık çalışanlarının bireysel yenilikçilik, değişime karşı tutum ve teknostres düzeylerinin bireysel performansa etkisi: Karma yöntem
The effect of individual innovativeness, attitude towards change and technostress levels on individual performance of healthcare workers: A mixed methods study
  1. Tez No: 949575
  2. Yazar: HALİL DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN ERİGÜÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bireysel yenilikçilik, teknostres ve değişime karşı tutum, sağlık kurumlarında çalışan performansını etkileyen temel psikososyal faktörlerdendir. Özellikle kamu hastanelerindeki sağlık profesyonellerinin bu faktörlere yönelik bireysel eğilimleri, kurumsal verimlilik ve hizmet kalitesi için stratejik öneme sahiptir. Bu araştırma, sağlık çalışanlarının yenilikçilik düzeyleri, değişime karşı tutumları ve teknostres algılarının bireysel performans üzerindeki etkilerini incelemektedir. Araştırma, karma yöntemle yürütülmüş olup, ilk aşamada bir eğitim ve araştırma hastanesinde görev yapan 400 sağlık çalışanından anketle nicel veri toplanmıştır. Nicel analizlerde, katılımcıların yenilikçilik düzeylerinin sınırlı olduğu (X̄=59,14), en yüksek puanın“risk alma”alt boyutunda (X̄=15,21) bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Individual innovation, technostress, and attitudes towards change are fundamental psychosocial factors that influence the performance of healthcare professionals. In particular, the individual tendencies of healthcare professionals in public hospitals towards these factors are of strategic importance for institutional efficiency and service quality. This study examines the effects of healthcare workers' levels of innovation, attitudes towards change, and perceptions of technostress on individual performance. The research was conducted using a mixed-method approach, with quantitative data collected through a survey of 400 healthcare workers employed at a teaching and research hospital in the first phase. Quantitative analyses revealed that participants' levels of innovation were limited (X̄=59.14), with the highest score in the 'risk-taking' sub-dimension (X̄=15.21).