Storytelling technique as a means to resist trauma in postmodern drama: The Pillowman and Mercury Fur
Postmodern dramada travmaya direnmenin bir yolu olarak hikaye anlatma tekniği: The Pillowman ve Mercury Fur
- Tez No: 937376
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED METİN ÇAMELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Psychology, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez, The Pillowman ve Mercury Fur oyunlarında travma ve baskıyla başa çıkmak için bir teknik olarak hikaye anlatımının kullanımını incelemektedir. Travma teorisi ve postmodern anlatı teknikleriyle çerçevelenen analiz, her iki oyunun da travmatik olayları parçalanmış anlatılar, hafıza ve tekrar eden eylemler aracılığıyla nasıl ele aldığını ve yorumladığını incelemektedir. Disiplinlerarası bir alan olan travma teorisi, bireylerin veya kolektif grupların aşırı travmatik deneyimleri nasıl algıladıklarını ve anlattıklarını inceler. Bu çalışmada travma teorisi, hikâye anlatımının derin psikolojik sıkıntılar yaşamış karakterler için nasıl bir başa çıkma ve kimlik oluşturma aracı olarak işlev gördüğünü araştırmak için uygulanmıştır. The Piilowman'de hikaye anlatıcılığı, başkarakter Katurian'ın kendini ifade etmesinin ve okuyucuların onun travmasına ve yaşadıklarına tanıklık etmesinin bir aracı olarak sunulur. Ancak Mercury Fur, dilin ve hafızanın sistematik olarak silindiği bir distopyada, anlatının en küçük parçalarının bile karakterlerin kimliklerini ve gerçekliklerini korumalarına yardımcı olarak hayatta kalma mücadelesinin bir parçası olabileceğini göstermektedir. Özellikle genç karakterler hafıza kaybından muzdariptir ama Elliot geçmişini anlatmaya çalışarak onları tanık kılmakta ve hatırlamaya itmektedir. Cathy Caruth'un travma teorisini temel teorik çerçeve olarak alan ve Shoshana Felman, Dori Laub ve Judith Lewis Herman gibi diğer teorisyenlerin bakış açılarıyla desteklenen bu çalışma, hikaye anlatımının travmaya direnmek ve travmayı işlemek için nasıl bir teknik olduğunu göstermeyi amaçlamaktadır. Sonuç olarak bu araştırma, seçilen oyunların metin analizi yoluyla travmatik olaylarla başa çıkmak ve bunları ifade etmek için anlatı tekniklerinin nasıl uygulandığını inceleyerek travma ve hikâye anlatıcılığı arasındaki ilişkiye yeni bir bakış açısı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the use of storytelling as a technique for dealing with trauma and oppression in the plays The Pillowman and Mercury Fur. The analysis, framed by trauma theory and postmodern narrative techniques, examines how both plays address and interpret traumatic events through fragmented narratives, memory, and recurring actions. As an interdisciplinary field, trauma theory examines how individuals or collective groups perceive and narrate extremely traumatic experiences. In this study, trauma theory is applied to explore how storytelling functions as a means of coping with identity formation for characters who have endured profound psychological distress. Storytelling, even in its most fragmented form, continues to exist as an important area of resistance and protection of self-identity in postmodern drama. Storytelling is presented in The Pillowman as a means for Katurian, the protagonist, to express himself and make the readers witness his trauma and what he suffered. However, Mercury Fur shows that in a dystopia where language and memory are systematically erased, even the smallest pieces of the narrative can be a part of the struggle for survival, as it helps characters protect their identity and reality. The young characters especially suffer from amnesia, but Elliot tries to narrate his past, making them witness and forcing them to remember. With Cathy Caruth's trauma theory as the main theoretical framework and supported by the perspectives of other theorists such as Shoshana Felman, Dori Laub, and Judith Lewis Herman, this study aims to show how storytelling acts as a technique to resist and process trauma. As a result, this research will provide a new perspective on the relationship between trauma and storytelling by examining how narrative techniques are applied to cope with and express traumatic events through a textual analysis of the chosen plays.