Neorealizm bağlamında Azerbaycan-İran ilişkilerinde Türkiye'nin rolü
Turkey's role in Azerbaijan-Iran relations in the context of neorealism
  1. Tez No: 937396
  2. Yazar: DİDEM BURCU DURUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Tarihi, kültürel ve dini açıdan büyük benzerliklere sahip olan Azerbaycan ve İran'ın kurulan ortak bağlara rağmen iki devlet ilişkilerini çatışmaların yoğunluk kazandığı bir zeminde ilerlettikleri gözlemlenmektedir. Soğuk Savaşın son bulmasıyla birlikte yeniden şekillenen uluslararası sistem içerisinde ortaya çıkan ve bağımsızlığını kazanan Azerbaycan'ın yine bu yeni sistem karşısında yeni politikalar üretmek zorunda kalan İran ile kuruduğu ilişkilerdeki etkenler ve motivasyonların neler olduğu incelenme konusunu oluşturmuştur. Birçok anlaşmazlığın yaşandığı Azerbaycan-İran ilişkilerinin Soğuk Savaş sonrasında Orta Asya ve Kafkasya bölgesine yönelik kurulan yeni denklemde önemli bir aktör olmak ve yeni sistemdeki uluslararası pozisyonunu belirlemek isteyen Türkiye'nin Azerbaycan ile kuruduğu kültürel-etnik bağlar ve oluşturduğu stratejik ortaklıkların Azerbaycan-İran ilişkilerindeki etkisi mevcuttur. Bu bağlamda çalışmada, Azerbaycan-İran ilişkilerinin birçok anlaşmazlığın yaşanmasındaki temel motivasyonları ve iki kutupluluğun bitmesi ile oluşan yeni sis-temde Türkiye'nin bölgedeki rolü ele alındığında, neorealizmin argümanlarının analiz için açıklayıcı olduğu düşünülmektedir. Neorealizm, analiz seviyesini uluslararası sistemdeki devletlerin davranışlarının nedenlerini anlamak için kullanmaktadır. Çalışmada, Sistemin devletlerin dış politikasına olan etkisini ve bunun ortaya çıkardığı parametreler ile birlikte Azerbaycan-İran ilişkilerini ve Türkiye'nin rolü ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Despite the historical, cultural, and religious similarities between Azerbaijan and Iran, and the established common bonds, it is observed that the relations between the two states progress on a ground where conflicts intensify. With the end of the Cold War, the factors and motivations of Azerbaijan, which emerged and gained its independence in the reorganized international system, in its relations with Iran, which had to produce new policies in the face of this new system, have been the subject of the study. In the Azerbaijan-Iran relations, which have experienced many disputes, Turkey's cultural-ethnic ties and strategic partnerships with Azerbaijan, aiming to be an important actor in the new equation established for the Central Asia and Caucasus region after the Cold War and to determine its international position in the new system, have an impact on Azerbaijan-Iran relations. In this context, the study considers the fundamental motivations behind the numerous disputes in Azerbaijan-Iran relations and Turkey's role in the region within the new system that emerged after the end of bipolarity. It is believed that the arguments of neorealism are explanatory for the analysis. Neorealism uses the level of analysis to understand the reasons behind the behavior of states in the international system. The study examines the impact of the system on the foreign policies of states and the parameters it generates, along with Azerbaijan-Iran relations and Turkey's role.