Yüksek proteinli diyet uygulamasının total antioksidan kapasite üzerine etkisi
Effect of high protein diet on total antioxidant capacity
  1. Tez No: 937440
  2. Yazar: ASLI ONUR CANAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİBE ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sağlıklı bireylerde kısa süreli uygulanan yüksek proteinli diyet (YPD)'in antioksidan ve inflamatuar yanıta etkisini saptamak için prospektif paralel kollu olarak planlanan bu çalışma 20 kadın üniversite öğrencisiyle yürütülmüştür. Veriler; katılımcıların demografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite düzeylerine yönelik soruları, antropometrik ölçümleri ve besin tüketim kaydını içeren bir form aracılığı ile toplanmıştır. Çalışmaya özel belirlenen biyobelirteçler için venöz kan örnekleri alınmış ve kan basıncı ölçümleri yapılmıştır. Kan lipid parametreleri, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri biyokimyasal analizlerle; total antioksidan kapasite (TAK), total oksidan seviye (TOS), süperoksit dismutaz (SOD), yüksek hassasiyetli C-reaktif protein (hs-CRP), interlökin 1 beta (IL-1β) ve IL-10 analizleri uygun kitler kullanılarak ELISA yöntemiyle yapılmıştır. Çalışmaya katılanlara önce 10 gün süresince YPD daha sonra iki haftalık boşaltma periyodundan sonra yine 10 gün boyunca normal proteinli diyet (NPD) müdahalesi uygulanmıştır. Katılımcıların bireysel olarak günlük enerji gereksinimleri hesaplandıktan sonra YPD'nin %40'ı karbonhidrattan, %30'u proteinden ve %30'u yağdan; NPD'nin ise %55'i karbonhidrattan, %15'i proteinden ve %30'u yağdan gelecek şekilde ayarlanmıştır. Diyetin oksijen radikali absorbans kapasitesi (ORAC) değerleri ve toplam antioksidan miktarları YPD (7573 ve 5.1 mmol) ve NPD'de (7541 ve 5.1 mmol) benzer tutulmuştur ve üç ana, üç ara öğün şeklinde araştırmacı tarafından bir diyet firmasında hazırlanan YPD ve NPD menüleri katılımcılara günlük olarak verilmiştir. Diyet öncesine göre diyet müdahalelerinin olduğu dönemlerde enerji ve yağ alımı hariç diğer besin ögelerinin alımları anlamlı olarak artmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
This prospective parallel-arm study was conducted with 20 female university students to determine the effect of a short-term high-protein diet (HPD) on antioxidant and inflammatory responses in healthy individuals. Data was collected using a questionnaire including demographic characteristics, dietary habits and physical activity levels, anthropometric measurements and food consumption record. Venous blood samples were taken for biomarkers specific to the study and blood pressure measurements were performed. Blood lipid parameters, liver and kidney function tests were analyzed by biochemical analysis; total antioxidant capacity (TAC), total oxidant status (TOS), superoxide dismutase (SOD), high-sensitivity C-reactive protein (hs-CRP), interleukin 1 beta (IL-1β) and IL-10 were analyzed by ELISA method using appropriate kits. The study participants were first administered by the HPD for 10 days and then normal protein diet (NPD) intervention for 10 days after a two-week unloading period. After calculating the daily energy requirements of the participants individually, the NPD was adjusted to contain 40% carbohydrate, 30% protein, and 30% fat, while the NPD was adjusted to contain 55% carbohydrate, 15% protein, and 30% fat. Oxygen radical absorbance capacity (ORAC) values and total antioxidant amounts were similar in HPD (7573 and 5.1 mmol) and NPD (7541 and 5.1 mmol). High protein diet and NPD menus prepared by the researcher as three main meals and three snacks were given to the participants daily. Compared to the beginning of the study, nutrients other than energy and fat intake increased significantly during the periods of dietary interventions (p0.05).